• BITCOIN/TL
  1894565,518
  % -1,75
 • ETHEREUM/TL
  101635
  % -1,83
 • RIPPLE/TL
  15.48
  % 4,90
 • BITCOIN CASH/TL
  11497.81,358
  % 1,80
 • LITECOIN/TL
  2260.58
  % 1,25
 • COSMOS HUB/TL
  197.14
  % -1,58
 • CARDANO/TL
  13.23
  % 2,03
 • TETHER/TL
  33.04
  % 0,59

Volkanik Enerji İle Bitcoin Madenciliği Devlet Başkanı Açıkladı

Volkanik Enerji İle Bitcoin Madenciliği Devlet Başkanı Açıkladı

İlk kez bir kripto para birimini kendi resmi yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador hükümeti, bu kezde Bitcoin madencilik faaliyetleri ile gündemde. Daha önce hazırlanan yasa tasarısının kabul edilmesi ile artık Bitcoin ile memur maaşlarını dahi ödeme seçeneği sunan ülke kripto para piyasalarına hızlı bir giriş yapmıştı. Ülkede her kesimi memnun etmeyen bu karar bazıları tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Hatta bu tepkilerin boyutu artarak protestolara ve gösterilere dönüştü.

Ülkede Yaşananlar

btc yatirimi

Ancak kararından geri adım atmayı reddeden Devlet Başkanı Nayib Bukele ve kongre meclisi, ülkenin dört bir yanında ve hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde El Salvador’luların yoğun olarak yaşadıkları bazı bölgelere Chivo adı verilen Bitcoin ATM’leri yerleştirdi. Her ne kadar protestocular tarafından bazıları yakıldı ülkede Bitcoin’in yaygınlaşması ve benimsenmesi adına önemli bir adım olarak görüldü. Bu ATM’lerden her türlü Bitcoin işlemi yapabilen El Salvadorlular, yurt dışından para gönderirken de bu ATM’leri kullanıyor. Ülkenin neredeyse kendi nufusu kadar yurtdışından vatandaşı bulunduğundan sırf bu vatandaşlarından yılda ortalam 6 milyar dolar ülkeye para giriyor.

Madencilik Tesisi

Bu gelişmelerin ardından El Salvador ve Devlet Başkanı Nayib Bukele ilklere imza olma konusunda hala hevesli görünüyor. Bu kapsamda geçtiğimiz saatlerde bir tweet atan Devlet Başkanı “İlk adım” notunu ekledi. Bu adım ile yeniden dünya gündemine gelen ülke kripto piyasalarının da ilgisini çekti. Paylaşılan gönderinin içeriğinde ise El Salvador’un Bitcoin madenciliği yapmak için bir tesis kurdukları ve bu tesisin görüntüsü yer alıyor. Böylece El Salvador bir ilke daha imza atıyor.

Yenilenebilir Enerji

btc yatirimi

Dünyada Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, şimdide devlet eli ile yasal düzenlemeler kapsamında Bitcoin madenciliği yapacak olan ilk devlet olma yolunda. Bitcoin’in madencilik faaliyetleri sırasında doğaya zarar verildiği tartışmalarının olduğu şu günlerde, kurulan Bitcoin madenciliği tesisinin ise volkanik enerjiden elde edilen güç ile çalıştırılacağı bildirildi. Bu konu hakkında da endişesi bulunan kesimler tarafından, yenilenebilir enerji kaynağı ile madencilik faaliyetlerinin yapılması sıcak karşılandı