• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BTC Sert Değer Kaybetti! Peki Neden?

bitcoin in son fiyati

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2022 yılına düşüş eğiliminde giriş yaptı ve yeni yılda değer kayıplarıyla karşılaştı. 2021 yılının son dönemlerini oldukça kötü bir şekilde geçiren ve 2022 yılına 47 bin dolar bandında giriş yapan Bitcoin, uzunca bir süredir 50 bin dolar seviyesinin hemen altında fiyat mücadelesi veriyordu. 69 bin dolar seviyesindeki ATH bölgesinin ardından düşüşe geçen ve bu süreçte kısa bir süreliğine 42 bin dolar seviyesine dokunarak endişe uyandıran Bitcoin, 5 Ocak tarihinde gelen düşüşler sonrası bir kez daha 42 bin dolar seviyesine dokundu. Ancak daha önce bu bölgeden hızla uzaklaşan BTC, bu düşüşlerde 42 bin 500 dolar etrafında kalmaya başladı.

BTC Kritik Seviyelere İndi

bitcoin ureticileri

Bitcoin 5 Ocak akşamında değer kayıpları yaşayama başladı ve 42 bin 500 dolar seviyesine kadar geriledi. Ardından toparlanma beklenen Bitcoin bu toparlanmayı tam anlamıyla gösteremedi ve 43 bin dolar civarında işlem görmeye başladı. Yeni güne de bu bölgelerde giriş yapan Bitcoin, kripto para piyasalarını etkileyen bazı faktörlerin bu etkileri ile düşüşler yaşamaya başladı.

BTC Ağının Araştırılması İçin Kurulacak Olan Komite

ABD Enerji ve Ticaret Komitesi, Bitcoin madenciliğinin çevreye etkisi ile ilgili olarak bir gözetim oturumu hazırlayacak ve komite bu oturumda, Bitcoin ağının tükettiği enerjiyi açıklayabilmek için kapsamlı bir çalışma yapacak. Piyasalarda, komitenin araştırma çalışmalarına başlayacak olmasının yayılması bir paniğe neden oldu ve bu durum BTC’de değer kayıplarını hızlandırdı.

Fed Tutanaklarının Açıklanması

bitcoin satis

Bir diğer yandan 5 Ocak TSİ 22.00 sularında ABD Merkez Bankası (Fed), tutanaklarını paylaştı. Fed bir süre önce aşırı para basımı yapmış ve bu durum BTC fiyatını olumlu etkilemişti. Ancak Fed tutanaklarında artık daha fazla dolar pompalanmayacağının açıklanması, Bitcoin fiyatına da hızla olumsuz şekilde yansıdı.