• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ünlü CEO BTC’de Yeni Rekor Koşulunu Paylaştı

bitcoin guncel durumu

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), özellikle 2021 yılında elde ettiği devasa artışlarla birlikte tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Gelen değer artışlarıyla BTC, altcoinlerin de değer artışları elde etmesine önayak oldu. Ancak bu süreçte, özellikle sektöre yeni giren deneyimsiz yatırımcılarda bir algı oluştu ve birçok yatırımcı, BTC’nin sürekli kazandıracağını düşündü. Fakat BTC ve kripto para birimlerinin neredeyse tamamı volatil bir yapıya sahip ve piyasada sürekli olarak fiyat dalgalanmaları görülebiliyor. Birçok uzman ve analist de BTC’yi ve kripto paraları genellikle en çok da bu yönünden dolayı eleştiriyor. BTC, volatil olma özelliğinin en net örneklerinden birini 7 Eylül tarihinde gösterdi. Bu da fiyat konusunda yatırımcılarda bir endişeye neden oldu.

BTC Fiyatında Neler Olmuştu?

bitcoin piyasasinda son durum

Nisan ayında tüm zamanların fiyat rekorunu kırdıktan sonra BTC, Mayıs ayında yaklaşık %50 oranında değer kaybıyla 30 bin dolar seviyesine geriledi. Haziran ayının tamamını ve Temmuz ayının büyük bir kısmını düşüş eğiliminde geçiren ve ardından toparlanmaya başlayan BTC, Eylül ayında ise yeniden 50 bin dolar seviyesinin üzerini gördü. Ancak 7 Eylül tarihinde BTC, 52 bin dolar seviyesinden başlattığı değer kayıplarında 43 bin dolar seviyesine kadar geriledi. BTC’nin dakikalar içinde 9 bin dolardan fazla değer kaybetmesi, haliyle yatırımcıları fiyatın geleceği konusunda endişelendirmeye başladı. Bu endişe havası tam olarak dağılmamışken, blok zinciri platformu Celsius Network’un kurucu ortağı ve CEO’su Alex Mashinsky’den heyecanlandıran bir tahmin geldi.

Mashinsky, Yükseliş Şartını Açıkladı

Ünlü CEO, Yahoo Finance röportajında, bir koşulun gerçekleşmesi durumunda BTC’nin 2021 içinde yeni bir rekor kırabileceğini iddia etti. Ünlü CEO’ya göre yeni alıcıların sektöre yeterli miktarda hacim getirmesi, BTC’nin 2021’de yeni bir rekor kırmasını sağlayabilir. Mashinsky, yeni yatırımcıların getireceği yeni hacim ile birlikte BTC’nin bir kez daha 53 bin ile 55 bin dolar aralığını test etmeye başlayacağını düşünüyor. CEO, bu kritik 2 seviyede gerçekleşecek olan olası bir yukarı yönlü kırılmada ise yeni bir rekorun görüleceğini iddia ediyor. Ünlü CEO, 7 Eylül tarihindeki sert düşüşe rağmen, önümüzdeki günlerde BTC’nin 140 bin dolar seviyesine kadar ulaşabileceğine de inanıyor.

CEO, Çinli Madencilerin Yükselişi Yavaşlattığını Düşünüyor

bitcoin piyasasinda son durum

Konuya ilişkin olarak Yahoo Finance röportajında konuşan Alex Mashinsky, “Hala 140 bin ile 160 bin dolar seviyelerine ulaşacağımıza dair tahminlerimi koruyorum. Çinli madencilerde gördüğümüz ani hareket nedeniyle bu tahminlerin tutması 2022 yılının ilk çeyreğini bulabilir. Ancak kesinlikle yeni rekorlar göreceğiz” sözlerini dile getirdi. Bir diğer yandan ünlü CEO, artan BTC benimsenmesinin, tüm dünyada katlanarak devam ettiğini ve bunun da BTC fiyatı için yükseliş işaretleri olduğunu düşünüyor. Yazım sırasında Bitcoin 45 bin 578 dolar seviyesinde işlem görüyor. Yani CEO’nun olası kırılma tahmini için BTC’nin yaklaşık 10 bin dolar değerinde fiyatını arttırması gerekiyor.