• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ülkeler BTC Konusunda El Salvador’un İzinden Gidecek Mi?

Ülkeler BTC Konusunda El Salvador’un İzinden Gidecek Mi?

Kripto para borsalarının hızla büyümesi ile birlikte, 2021 yılında ülkelerin de kripto paralara karşı yaklaşımları şekillenmeye başladı. Bazı ülkeler bu konuda olumsuz tarafta, bazıları ise olumlu tarafta yer aldı. Birçok ülke ise kripto paralar konusunda yaklaşımlarını belirsiz tutmaya devam ediyor. Kripto paralar konusunda olumsuz tarafta yer alan ülkelerin başında Çin geliyor. Olumlu sayılabilecek tarafta ise başta El Salvador geliyor. Zira El Salvador, Bitcoin’i (BTC) ülkede yasal para birimi olarak kabul etti, Çin ise kripto paraları tamamen yasakladı. Kaldıraçlı işlem borsası BitMEX’in CEO’su Alexander Hoptner’e göre 2022 yılında en az 5 ülke daha El Salvador gibi, Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul edecek.

Hoptner’e Göre 2022’de En Az 5 Ülke Daha Bitcoin’e Geçecek

bitcoin yukseliyor mu

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Haziran ayında Kongre’ye yasa tasarısını sundu ve tasarı 8 Haziran’da kabul edildi. Ardından söz konusu Bitcoin yasası, 7 Eylül tarihinde resmi olarak yürürlüğe girdi. El Salvador’un atmış olduğu Bitcoin adımı, birçok ülkede ve finansal kurum ve kuruluşta hem olumlu hem de olumsuz tepkilerle karşılaştı. Ancak yine de Hoptner, 2022 yılı sona ermeden en az 5 ülkenin daha Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul edeceğini düşünüyor. ABD makamları tarafından Arthur Hayes’in suçlanması üzerine devam eden dava sürecinde BitMEX’in CEO’luk görevini üstlenen ve hala görevini sürdüren Hoptner, söz konusu fikirlerini şirketin resmi sitesine yazdığı yazıda dile getirdi.

“El Salvador, Batı’nın Dikkatini Çekmeyi Başardı”

Alexander Hoptner, El Salvador’un Bitcoin adımı ile Batı’nın dikkatini çekmeyi başardığını, bu hamlenin dalga geçilecek değil, tam aksine alkışlanması gereken bir hamle olduğunu ifade etti. Konuya ilişkin olarak Hoptner “Eleştirmenlerin fark edemediği konu, El Salvador gibi gelişmekte olan ülkelerin, merkezi olmayan dijital paraları ve ödemeleri benimsemede dünyaya öncülük ediyor olmaları… Küresel sistemin onlar için nasıl çalıştığını ya da çalışmadığını anlamaları, onlarca yıllarını aldı. Bu tür ülkeler, artık vatandaşları üzerinde ciddi sonuçlar oluşturabilecek para politikaları kararlarını etkileme konusundaki güçsüzlüklerinin sonuna kadar farkındalar…” sözlerini dile getirdi.

Hoptner, Ülkelerin Neden Bitcoin’e Geçeceğini Açıkladı

btc artis

El Salvador’un parasal sistem dışında kalmayı seçmediğini, bunu ABD dolarını yasal olarak kullanmaya devam ettiklerini ancak öte yandan yeni bir şey denemeyi de es geçmediğini ifade eden Hoptner, bu adımın alkışlanması gerektiğini ifade etti. Ünlü CEO ayrıca “Bence gelecek yılın sonu gelmeden en az 5 ülke daha Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul edecek. Bunların hepsi de gelişmekte olan ülkeler kategorisinden olacak. Bence bu ülkeler 2022’de kripto para trenine atlayacak.” sözlerini dile getirdi. Hoptner bunun sebebini ise “Birçok ülke aslında dışarıdan gelen paralara muhtaç konumda ekonomisini yürütüyor. Bu nedenle de daha düşük maliyetli transferlere olan ihtiyaç artıyor. Bitboin’in yasal para ilan edilmesi, bu ülke vatandaşlarının daha fazla paraya sahip olmasını sağlıyor.” sözleriyle açıkladı.