• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Tesla 3. Çeyrekte “BTC’ye Rağmen” En İyi Geliri Yakaladı

tesla bitcoin iliskisi

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 2021 yılında çok ciddi bir ralli gerçekleştirdi ve bu rallide 64 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarak tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Mart 2020’den sonra büyümeye başlayan kripto para piyasalarında, Ağustos 2020’de sektöre giren kurumsal şirketlerin etkisi ile gelen değer artışları, Bitcoin’in ve diğer kripto paraların büyümesinde etkili oldu. 2021 yılındaki Bitcoin öncülüğünde gerçekleşen rallide, kurumsalların etkisi kendisini göstermeye devam ederken, Şubat ayında en büyük pay sahiplerinden biri de e-otomobil üreticisi Tesla oldu. Zira Tesla, bu dönemde 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldı. Daha sonra bunun bir kısmını satan Tesla, şimdi ise 3. çeyrek raporlarını açıkladı.

Tesla ve Bitcoin

tesla bitcoin yatirimi

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Şubat ayında Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını doğruladı ve bu haber ile birlikte o dönemde BTC, ciddi değer artışları yaşadı. Daha öncesinde Elon Musk, Dogecoin (DOGE) ile birlikte Bitcoin’e (BTC) olan desteğini de gösteriyordu. Bu satın alma işlemi de haliyle Bitcoin’in ve genel tabloda piyasaların yükselmesine zemin hazırladı. Daha sonrasında Musk, şirketin Bitcoin ile ödemeleri kabul edeceğini duyurdu. Bu haber de BTC için yükseliş zemini hazırladı ancak Mayıs ayında Musk, şirketin BTC ile ödemeleri, çevresel etkiler nedeniyle askıya aldığını duyurdu. Ayrıca Tesla’nın, ilk çeyrekte likidite kontrolü için elinde BTC’lerin %10’unu sattığı ortaya çıktı.

Tesla En İyi Net Gelirini Elde Etti

Tesla’nın, rezervlerindeki Bitcoin’lerin %10’luk dilimini likidite gereği sattığını raporlamasından sonra BTC ve piyasalar bu habere değer kayıpları ile tepki verdi. Şimdi ise Tesla şirketi, 3. çeyrek raporlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre Tesla şirketi, bu çeyrekte de BTC satmadı. Şirketin 3. çeyrek sunumuna göre ayrıca en iyi net gelirine de bu çeyrekte ulaştığı görülüyor. Rapora göre Tesla, 3. çeyrekte 2,093 milyar dolarlık net gelir elde etti. Ancak Tesla en iyi net geliri elde etmesine rağmen, 3. çeyrekte BTC ile ilgili olarak 51 milyon dolarlık değer kaybı yaşadı. Şirket 3. çeyrekte Bitcoin alım-satımı da yapmadı.

Bitcoin’de Son Durum

tesla bitcoin iliskisi

Tesla’nın 3. çeyrek raporunda BTC ile ilgili 51 milyon dolarlık kayıp yaşadığı görülüyor. Ancak Bitcoin, son çeyrekte başladığı değer artışları ile birlikte ciddi fiyat seviyelerine ulaşmayı başardı. Bir süredir yeni bir ATH belirlemesine kesin gözüyle bakılan Bitcoin, geçtiğimiz hafta sonunda son 6 ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Rekor düzeyde gelen haftalık kapanışın ardından bir de günlük kapanış seviyesinde de 19 Ekim gecesi rekor seviyeye ulaşan Bitcoin, son 24 saatte %1,5’ten fazla değer artışı yaşayarak 64 bin 974 dolar seviyesine kadar ulaştı. Bu seviye BTC için yeni bir rekor seviyesi olarak kaydedildi. Yazım sırasında BTC 64 bin 831 dolar seviyesinde işlem görüyor.