• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

SEC ETF Sinyalini Verdi, BTC 60 Bin Dolara Yürüdü

bitcoin piyasasinda son durum

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son günlerde elde ettiği değer artışları ile önündeki direnç bölgelerini birer birer zorlamaya başladı. Bir süre önce 55 bin dolar seviyesine hızla yükselerek ciddi bir atak yapan Bitcoin, daha sonra bu bölgenin üzerinde daha kalıcı sinyaller vermeye başladı. Piyasalarda birçok analist, Bitcoin’in Ekim ayı içinde daha büyük oranlarda değer artışlarıyla ATH bölgesini de geçeceğine inanıyor. Bunun arkasında ise birçok analist ve yatırımcıya göre ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bir ETF başvurusuna vereceği olası onay yer alıyor. Bitcoin’den yuarı yönlü beklentiler devam ederken BTC, yeni günde 60 bin dolar seviyesini test etmeye başladı.

BTC’den Sonra Altcoin Rallisi Gelir Mi?

bitcoin yukseliyor mu

Genel tarihsel veriler incelendiğinde, Bitcoin’in ralli dönemlerinde altcoin piyasasının genellikle baskılandığı, Bitcoin’in piyasa hakimiyetini arttırdığı ve yeni seviyelere doğru hareketlendiği görülüyor. BTC şimdilerde 60 bin dolar seviyesini zorlamaya başladı ve altcoinlerin nispeten bir kez daha baskılanmaya başladıkları görülüyor. Ancak yine tarihsel veriler incelendiğinde bu gibi değer artışları sonrasında, Bitcoin’in yükseliş hareketliliklerini, bir altcoin rallisinin takip etmiş olduğu görülüyor. Bu da piyasadaki olası bir BTC rallisi sonrası, altcoinler için de heyecanın yaşanmasını sağlıyor.

SEC’nin Olası ETF Paylaşımı Heyecan Yarattı

14 Ekim Perşembe akşamında SEC, Twitter üzerinden bir açıklamada bulundu. SEC tarafından yapılan açıklamada ETF için de bir sinyal verildi. SEC, Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri olan bir fona yatırım yapmadan önce, yatırımcıların bu yatırımlardan doğabilecek olan potansiyel risklere karşı dikkatli olmaları ve bu yatırım türünün faydalarını iyice değerlendirdiklerinden emin olmaları gerektiğini dile getirdi. SEC’nin yapmış olduğu bu paylaşım, yaklaşmakta olan bir Bitcoin ETF onayının güçlü sinyalleri olarak algılanınca BTC fiyatında da hızlı bir değer artışı yaşandı.

BTC Fiyatı Satış Baskısından Kurtuldu

Lider Bitcoin, Nisan ayında 65 bin dolar seviyesine kadar yükseldikten sonra Mayıs ayında büyük bir düzeltme ile karşılaşmıştı. Bu düzeltmede de başrollerde Çin, Tesla ve ABD’den gelen haberler yer almıştı. Bu gelişmeler ışığında baskılanan Bitcoin fiyatı, son dönemlerde yükseliş grafikleri ile piyasadaki tüm yatırımcıları heyecanlandırmış durumda. Birçok analist ve uzman isim, yılın 4. çeyreğinde Bitcoin’in ve beraberinde genel tabloda kripto para piyasalarının sert yükselişlerle bir ralliye sahne olacağını ifade ediyordu. Bu yükseliş hareketlilikleri de bu olası rallini sinyalleri olarak değerlendiriliyor.

Bitcoin Direnç ve Destek Noktaları

btc artis

Bitcoin yazım sırasında 59 bin 649 dolar seviyesinde işlem görüyor. Analistler BTC için yukarı yönlü en büyük direnç noktasının 60 bin dolar olduğunu ifade ediyor. Birçok analiste göre BTC 60 bin dolar seviyesini geçerse, daha sonra hızla ATH bölgesi olan 64 bin dolar seviyesine kadar yükselebilir. Olası bir düşüş durumunda ise analistler, BTC fiyatında 58 bin 700 ve 55 bin dolar seviyelerinin destek bölgeleri olarak takip edileceğini ifade ediyor.