• BITCOIN/TL
  1922870,686
  % 8,62
 • ETHEREUM/TL
  105090
  % 4,77
 • RIPPLE/TL
  17.74
  % -0,21
 • BITCOIN CASH/TL
  9258.06,289
  % 0,58
 • LITECOIN/TL
  2323.63
  % 1,30
 • COSMOS HUB/TL
  354.97
  % 2,82
 • CARDANO/TL
  19.7
  % 3,58
 • TETHER/TL
  31.31
  % 0,47

SEC, Bitcoin ETF’ine Benzer Bir Fona Onay Verdi

bitcoin piyasasinda son durum

Kripto para dünyası, uzun bir süredir ABD’nin kripto paralar konusunda atacağı adımlara odaklanmış durumda. Zira 2021 yılında gelen ciddi büyümelerde ABD, kripto para endüstrisine karşı belirsiz bir tutum ortaya koydu ve kripto paralar adına nasıl bir adım atacağı da merak edilir hale geldi. Dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan ABD’de, kripto paralar konusunda atılacak olumlu bir adımın genel anlamda piyasaya pozitif yansıyacağı, tam tersi durumda da negatif rüzgarların eseceği biliniyor. Bu nedenle yakından takip edilen ABD’nin kripto para politikalarında, piyasaya oldukça olumlu şekilde yansıyabilecek bir gelişme yaşandı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin (BTC) ETF’ine çok yakın bir yatırım fonuna onay verdi.

SEC, Bir ETF Başvurusunu Onayladı

bitcoin yukseliyor mu

Özellikle 2021 sonu ve 2022 başları için ABD’de Bitcoin ETF’ine yönelik alınacak olan kararlar kritik bir öneme sahip. SEC’nin, bir Bitcoin ETF’ine onay verip vermeyeceği merakla beklenirken, uzman isimler SEC’nin başta direkt olarak Bitcoin’e yatırım yapan değil, vadeli sözleşmelere yönelen bir yatırım fonuna onay vereceğini düşünüyordu. Zira SEC Başkanı Gary Gensler da daha önce yaptığı açıklamalarında sürekli olarak vadeli sözleşmelere yatırım yapan bir Bitcoin ETF’ine vurgu yapıyordu. Ancak SEC, beklentilerin aksine çok önemli bir ETF başvurusuna onay verdi.

“Volt Kripto Endüstri Devrimi ve Teknoloji ETF’i” Onaylandı

Varlıklarının çok büyük kısmını Bitcoin’de tutan veya gelirleri ya da kârlarının çok büyük kısmını madencilik, lending ve madencilik cihazları üretimi gibi Bitcoin ile ilişkili işlemlerden sağlayan şirketleri takip etmeyi hedefleyen Volt Equity’nin ETF başvurusu, SEC tarafından kabul edildi. Volt Equity’nin “Volt Kripto Endüstri Devrimi ve Teknoloji ETF’i” isimli ETF’inin SEC tarafından onaylanması, kripto para piyasalarında fazlasıyla olumlu karşılandı.

CEO Tad Pak’ın Açıklamaları

Söz konusu fonun CEO’su olan Tad Pak, yaptığı açıklamalarında bu fonun MicroStrategy, Marathon Digital Holdings ve Bitfarms gibi, Bitcoin konusunda “devrim niteliğinde atılımlar yapan şirketleri” takip ettiğini dile getirdi. Öte yandan Tad Pak, 3 hafta içinde New York Borsası’nda da halka arz olmak istediklerini ifade etti. Pak “Bitcoin’e gerçekten inanıyorum. Önümüzdeki Bitcoin devriminden faydalanmayı hedefleyen bir ETF konusunda da heyecanlıyım. Bitcoin’i elimizde tutmak zorunda kalmadan ona yatırım yapabileceğiz.” ifadelerine yer verdi.

SEC Doğrudan Bir BTC ETF’ini Onaylarsa Ne Olur?

bitcoin in son fiyati

SEC’nin kabul ettiği “Volt Kripto Endüstri Devrimi ve Teknoloji ETF’i” isimli ETF’i, BTCR ismi ile işleme alınacak. SEC Başkanı Gary Gensler, yakın tarihli bir açıklamasında vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapan bir Bitcoin ETF’ine daha sıcak baktığını bir kez daha dile getirmişti. SEC, normalde bu gibi dolaylı şekilde BTC yatırımı yapan ETF’lere, piyasadaki manipülasyonları gerekçe göstererek karşı çıkıyordu. SEC’nin masasında bekleyen 10’dan fazla ETF başvurusu da bu nedenle askıda bekletiliyordu. SEC henüz bu başvurulardan birini onaylamadı ancak henüz bu başvururlar için ret kararı da vermedi. Uzman isimler, SEC’nin vadeli veya doğrudan verilecek olan BTC ETF onayının, piyasada çok ciddi bir ralli başlatabileceğini ifade ediyor.