• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

SEC Başkanı’ndan BTC ile İlgili İtiraf Gibi Açıklama!

SEC Başkanı’ndan BTC ile İlgili İtiraf Gibi Açıklama!

Kripto para piyasaları Aralık 2020’de büyük bir ralliye başladı ancak Ripple (XRP), tarihin en büyük rallilerinden biri olan bu boğa koşusuna tam anlamıyla dahil olamadı. Zira Bitcoin’in (BTC) 20 bin doları aşmasıyla başlayan bu rallinin ilk gününden sadece birkaç gün sonra 22 Aralık’ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketine ve iki üst düzey yöneticisine dava açtı. Davada SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia etti ve bununla birlikte kısa süre içinde başta ABD merkezli kripto para borsaları olmak üzere birçok borsa XRP’yi listelemeyi durdurdu. XRP, bu dava ile çok büyük bir yara aldı ve delist haberlerinden sonra da 0,17 dolara kadar gerileyerek dip seviyesini gördü.

Gensler’in Gelişi Olumlu Karşılandı

xrp nedir

SEC’nin Ripple’a yönelik davasından sonra SEC için kripto para piyasalarında bir korku ortamı oluştu. Ancak SEC, Ripple’a yönelik dava açtığında kurumun başında Jay Clayton bulunuyordu. Clayton’un kriptolara karşı sert tutumunun net bir göstergesi olan bu davadan kısa bir süre sonra Clayton görevinden istifa etti. Yerine gelecek en büyük adaylardan biri daha önce Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) başkanlığı yapmış olan ve öte yandan kripto paralar konusunda üniversitede dersler vermiş olan Gary Gensler’di. Bu nedenle Gensler’in SEC’nin başına gelme ihtimali, piyasalarda umutlu bir heyecan yaratmıştı. Ardından Nisan ayında beklendiği gibi Gary Gensler, SEC başkanlık görevini Joe Biden yönetiminden sonra devraldı.

SEC ve Gensler, BTC ve ETH Tavrında Çekimser Kalıyordu

Ancak Gensler ne Ripple’a yönelik davada ne de kripto para piyasalarına karşı genel SEC tavrında bir değişikliğe gitmedi. Gensler aksine piyasaların daha fazla düzenlenmesi gerektiğini birçok kez dile getirerek SEC’nin genel tavrının devam etmesini sağladı. Ripple davasında, Ripple avukatları SEC’ye Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) varlıklarının nasıl değerlendirildiğini, XRP’yi bu varlıklardan ayıran şeyin ne olduğunu sormuştu. Bu argüman davada Ripple’ın elini güçlendirmişti. Bu alanda da mesafeli olduğu bilinen Gary Gensler, 3 Ağustos tarihinde Aspen Güvenlik Konseyi’nde bir konuşma yapmıştı. Bitcoin Magazine, Gensler’in o konuşmalarına ulaştı. Gensler, söz konusu konuşmasında Bitcoin’in ortaya çıkış amacını, BTC’nin mucidi Satoshi Nakamoto’yu değerlendirdi.

Gary Gensler’in Yaptığı Açıklamalar

Gary Gensler söz konusu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Nakamoto, bu kriptografları ve diğer teknoloji uzmanlarını birkaç on yıl boyunca zorlayan bir bilmeceyi çözmüştü. Birincisi: internette değerli bir şeyi, merkezi aracı; ve buna bağlı olarak bu değerli dijital varlığın ‘çifte harcanmasının nasıl önleneceği.’ Özünde Nakamoto, merkez bankası veya ticari bankalar gibi merkezi aracı olmayan özel bir para biçimi yaratmaya çalışıyordu…

Kripto alanında gerçekmiş gibi görünen çok fazla kandırmaca olmasına rağmen, Nakamoto’nun inovasyonunun gerçek olduğuna inanmaya başladım. Öte yandan finans ve para alanlarında değişimin katalizörü oldu ve olmaya da devam edebilir.”

Gensler Tavrını Yumuşattı

bitcoin fiyatlari

Bitcoin’in ortaya çıkış amacını ve geriye bıraktıklarını sorgulayan Gary Gensler, Bitcoin’in gerçek olduğuna inanmaya başladığını söyleyerek bu konudaki tavrını da çok ciddi şekilde yumuşattığını göstermiş oldu.