• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Pantera Capital CEO’su BTC Beklentilerini Tek Tek Açıkladı

bitcoin yukseliyor mu

Kripto para piyasalarında birçok analist ve uzman, daha önceki öngörülerinde 2021 yılının son çeyreğinde piyasalarda bir ralli görülebileceğine dair birçok analiz ve tahminde bulunmuştu. Eylül ayının nispeten daha durgun ve Ekim ayının daha hareketli geçeceğini öngören analistlerin işaret ettiği gibi Ekim ayı yükseliş hareketlilikleri ile başladı. Ancak gelecek dönemlerde piyasaların nasıl hareket edeceği yine de belirsizliğini koruyor. Öte yandan Bitcoin (BTC) öncülüğünde başlayan yükseliş hareketlilikleri de piyasalarda yatırımcıları umutlandırmaya devam ediyor. Zira Bitcoin, 55 bin dolar seviyesinin üzerini görerek uzun bir aradan sonra piyasaların da genel tabloda ciddi yükselişler elde etmesine önayak oldu. Kripto para odaklı yatırım fonu Pantera Capital’in CEO’su Dan Morehead de yaşanan bu fiyat hareketliliklerini değerlendirdi.

Morehead Beklentilerini ve Dayanaklarını Yazdı

bitcoin fiyatlari

Dan Morehead, yazdığı son yatırımcı mektubunda Bitcoin odaklı olumlu bakış açısını sürdürdüğünü gösterdi. Ünlü CEO, lider kripto para birimi Bitcoin’in son dönemlerde yaşadığı fiyat artışları üzerine yazdığı mektubunda, BTC’den beklentilerini ve bu beklentilerinin dayanaklarını işaret etti. Morehead’in CEO’su olduğu Pantera Capital şirketi daha önce Ağustos 2021 dönemi için Bitcoin’den 115 bin dolarlık fiyat hedefi beklediklerini dile getirmişti. Şirkete göre piyasalar şimdilerde yeni bir boğa döngüsü içinde ancak belirtilen hedef henüz görülmedi. Şirket, söz konusu tahminlerini halving (yarılanma) döngüsüne dayanarak belirtiyor.

Morehead’e Göre Yarılanma Etkisi Azalacak

Bitcoin’in son blok yarılanması (halving), Mayıs 2020’de gerçekleşti. Bu yarılanmadan hemen sonra olmasa bile bir süre sonrasında BTC, 65 bin dolar seviyesine kadar yükseldi ve 1 trilyon dolarlık piyasa değerini aştı. Bitcoin blok ödüllerindeki ilk yarılanma sonrası BTC arzında %15’lik düşüş yaşandı. Dan Morehead, ilk yarılanmaya kıyasla piyasadaki son döngünün, BTC fiyatına 3’te 1 oranda etki ettiğini ifade ediyor. Ünlü CEO’ya göre bir sonraki yarılanmada etki, bir öncekine göre daha az olacak.

CEO, BTC Planlarını Açıkladı

Dan Morehead yatırımcı mektubunda, %80’den fazla düşüşün olduğu ayı piyasasının artık geride kaldığını ifade etti. Ünlü CEO’ya göre önümüzdeki ay piyasalar açısından daha sığ geçecek. Morehead, bu aşamada piyasaların 2 ayı döneminde %61 ile %54’lük düşüşler gördüğü örneğini ortaya koyuyor. Bu verilerle birlikte Morehead, olası bir %80’lik kayıp durumunda, tüm varlıklar ile Bitcoin satın almayı planladığını ifade ediyor.

“Söylentiyi Al, Gerçeği Sat”

btc nedir

Ünlü CEO’ya göre artık 1 yıllık süreçlerde 100 katlık artışların yaşandığını görmek oldukça zor olacak. CEO, muhtemelen bu tür artışların görülemeyeceğini düşünüyor. Wall Street’in “söylentiyi al, gerçeği sat” sözünün kripto para piyasalarında da kesinlikle geçerli olduğunu düşünüyor. Morehead bu konuya ilişkin olarak “2017 boyunca piyasalar ‘CME Bitcoin vadeli kontratları listelenmeye başladığında Ay’a gideceğiz’ sözüyle yükseldi. Piyasalar vadeli işlem kontratları listelenene kadar ralli yaptı. O gün zirve görüldü ve yüzde 83’lük düşüşün görüldüğü ayı piyasası başladı.” sözlerini dile getirdi.