• BITCOIN/TL
  2002463,435
  % -0,47
 • ETHEREUM/TL
  94160
  % -1,37
 • RIPPLE/TL
  16.37
  % 0,56
 • BITCOIN CASH/TL
  14128.81,729
  % -0,29
 • LITECOIN/TL
  2591.39
  % -1,52
 • COSMOS HUB/TL
  269.87
  % -1,81
 • CARDANO/TL
  14.01
  % -1,91
 • TETHER/TL
  32.25
  % 0,21

Nijerya Merkez Bankası Açıkladı: Kripto Para Yasal Olabilir!

Nijerya Merkez Bankası Açıkladı: Kripto Para Yasal Olabilir!

Business Insider kanalınca gündeme sunulan habere göre, Nijerya Merkez Bankası (CBN) Başkanı Godwin Emefiele, Abuja’daki 279. Para Politikası Komitesi toplantısı sırasında BTC gibi kripto paraların ülkede yasal görülebileceğini belirten açıklamayı gerçekleştirdi.

Gündeme yansıyan açıklamaya göre, Nijerya Merkez Bankası Başkanı Godwin Emefiele konuşmaları sırasında, Nijerya vatandaşlarına dijital paraların ülkede bir yerlerinin olabileceğine dair güvence verdi. CBN Başkanı konuşma gerçekleştirirken, kripto para birimlerini satın alma, satma ve saklama yasaklarını etkisiz kılma konusuna değindi. Ancak kripto para işlemlerine sıcak bakılsa dahi, kripto para biriminin yasa dışı faaliyetleri finanse etmek için kullanılmasını önlemek ve güvenli kripto ekosistemini oluşturmak için de adımlar atıldığı açıklandı.

Gayri Meşru İşlemler Görüldü!

Nigeria bitcoin alim satim

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine karşı Nijeryada’ki bakış açısına değinen merkez bankası başkanı Godwin Emefiele,“Araştırmalarımızı yapıyoruz. Çalışanlarımızın önemli bir yüzdesinin kripto para birimlerine sahip olduklarını öğrendik, bu iyi bir durum değil. Bu durum yanlış anlaşılmamalı, ama bazıları meşru olabilir, geriye kalanların çoğu gayri meşru.” ifadelerini kullandı.

Nijerya Bitcon İşlemlerinde Lider!

Bilindiği gibi Nijerya, 2021 senesinin ilk çeyreği dikkate alındığında, 99,1 milyon dolarlık Bitcoin işlemi yaparak, Afrika’da bulunan P2P kripto pazarına liderlik etmişti. Bu rakam değeri Kenya’da 2020 senesinin tümü ele alındığında, Bitcoin P2P işlemlerini geride bırakıyor. Bu gelişmeler ise Nijerya’yı en büyük Bitcoin pazarlarından biri haline getiriyor.

BTC ve Piyasa Hakkında Açıklamalar

Başkan aynı zamanda Tesla’nın Bitcoin’i ödeme aracı olmaktan çıkarması ile birlikte endişelerin arttığına değindi. Mayıs ayı ortasında buna bağlı gelişen kripto para piyasası çöküşü ile ilgili endişelerini dile getirdi.

Bu konuya ilişkin açıklamasında,“ Piyasanın çöküşünü yakından izledik. İlk adımda, Elon Musk, bankacılık ve ödeme tesislerimizin artık kripto para birimi işlemleri için uygun olmadığını söylediğimiz zamanlarda tweet attı. Bu paylaşım haricinde ise 1,5 milyar dolar yatırım yapacağını bildirdiği zamanlarda BTC fiyatları yükselmişti. Şimdi ise bir olumsuz tweet daha atarak, birkaç endişesini dile getirdi. Hemen ardından ise piyasa çöktü.” ifadelerin kullandı.

Nijerya Dijital Parada Kararlı

Nigeria bitcoin

Kripto para hakkında belirli endişelere sahip olan Nijerya Merkez Bankası (CBN) Başkanı Godwin Emefiele, yine de piyasa tamamen olumsuz bir çerçeveden bakmadığını ifade etti. Açıklamasına devam ederken,“ Merkez Bankası Dijital Para Biriminde (CBDC) kararlıyız. Dijital para birimi projesinin Nijerya’da bile hayata geçeceğini herkese temin ederim.” dedi.