• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Nayib Bukele’den BTC Adımını Eleştiren BoE Başkanına Kinayeli Yanıt

El salvador btc hamlesi

Dünyada bir kripto varlığı yasal para birimi olarak kullanan ilk ve tek ülke olan El Salvador, Bitcoin’e (BTC) yönelik yatırım adımları atmaya devam ediyor. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 7 Eylül tarihinde resmi olarak yürürlüğe giren Bitcoin yasasının ardından, kripto para piyasalarındaki sert düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendireceklerini dile getirmişti. Bunun birkaç örneğini gösteren El Salvador, geçtiğimiz hafta yaşanan sert değer kayıplarını da bir alım fırsatı olarak değerlendirdi ve Bukele, hazineye 100 Bitcoin daha eklediklerini duyurdu. Ancak El Salvador Bitcoin konusunda kararlı adımlar atmaya devam ederken, ülkenin Bitcoin adımına ilişkin çeşitli bölgelerden eleştiriler gelmeye de devam ediyor. Bukele, gelen bu eleştirilerden birini tiye alarak dikkat çekti.

El Salvador’a Bir Eleştiri de İngiltere’den Gelmişti

btc rekor

Geçtiğimiz hafta İngiltere Merkez Bankası (BoB) Başkanı Andrew Bailey, El Salvador’un Bitcoin adımına ilişkin fikirlerini dile getirmişti. Birçok farklı kurum ve kuruluştan gelen negatif açıklamalara paralel olarak Bailey de El Salvador’un Bitcoin adımından endişelendiğini ifade etmişti. Aslında daha önce de bu konuda endişelerini dile getirmiş olan Andrew Bailey, Bitcoin’in volatilitesi dolayısıyla El Salvadorlu vatandaşlar için bu kripto para biriminin doğasının ve oynaklığının sorgulanıp sorgulanmadığını merak ettiğini söylemişti. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’den bu eleştirilere bir yanıt geldi.

El Salvador’da BTC Adına İşler Yolunda

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele ve yönetim yetkililerinden gelen bilgilere göre ülkede Bitcoin yasası için işler yolunda gidiyor gibi görünüyor. Şimdilik “denek ülke” konumunda bulunan El Salvador, fiyat düşüşlerinde Bitcoin almayı sürdürüyor. Eylül ayından bu yana ülkede BTC’den sağlanan kârlar ile hayvan hastaneleri ve okullar yapıldı. Nayib Bukele, ülkede BTC ile ilgili olarak işler yolunda giderken BoE Başkanı’ndan gelen eleştirilere kinayeli bir yanıt verdi.

Nayib Bukele’nin Kinayeli Yanıtı

bitcoin aciklamasi

Bukele BoE Başkanı’nın eleştirileri sonrası yaptığı açıklamasında “İngiltere Merkez Bankası, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinden endişeli mi? Gerçekten mi? Sanırım BOE’nin halkımızın refahına olan ilgisi gerçek. Değil mi? Bu demek oluyor ki her zaman insanlarımızı önemsediler. İngiltere Merkez Bankası’nı sevdiğimi belirtmem gerekiyor.”