• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Nayib Bukele: Volkan Enerjisi İle Bitcoin Üretimi Yapacağız!

Nayib Bukele: Volkan Enerjisi İle Bitcoin Üretimi Yapacağız!

El Salvador, Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul ettikten sonra ekonomisini düzeltmek için Bitcoin ile ilgili yeni projelere adım atmanın telaşı içinde yer alıyor. El Salvador Başkanı Nayib Bukele bu kez ise volkan enerjisi ile BTC üretimi gerçekleştirecek madenleri kuracaklarını açıkladı.

Bitcoin geride bıraktığımız aylarda fiyat düşüşlerini yaşarken en çok üretimde ortaya çıkan yüksek elektrik enerjisi tüketimine bağlı eleştirilmişti. Daha öncede belirtildiği gibi Tesla CEO’su Elon Musk BTC’yi artık ödeme aracı olarak kabul etmeme gerekçesini BTC madenciliğinin yüksek elektrik üretimi olarak öne sürmüştü. Bu konudaki son açıklamasında ise Bitcoin’in üretiminde temiz enerji kullanımı olursa ve çevresel kaygılar ortadan kalkarsa tekrar ödeme aracı olarak kullanılabileceğini açıklamıştı.

Vilatik Buterin’den BTC Üretimi İçin Öneri!

ethereum nedir

Bitcoin üretimi için bir fikirde Vilatik Buterinden geldi. Buterin Bitcoin’in az enerji tüketimi ile geçiş yolunun çok basit olduğunu, Ethereum’unda geçmeye çalıştığı Pos konsensüs’ün BTC içinde bir çözüm yolu olabileceğini açıklamıştı. Şimdiler ide bu tartışma konusunu ortadan aldırabilecek ve madencilere daha verimli üretim sunabilecek bir proje Nayib Bukele’den geldi.

Nayib Bukele’den Enerji Şirketlerine Çağrı!

Nayib Bukele sosyal medya üzerinden ülkesindeki enerji şirketlerine seslenerek, volkan enerjisi ile BTC üretimi hakkında bir proje oluşturulmasını istedi. Kısa bir süre sonra ikinci açıklamayı yapan El Salvador Başkanı Nayib Bukele, %100 temiz enerji ile en düşük masraflarda BTC üretim için volkan enerjisinden yararlanan madenleri kuracaklarını açıkladı. Proje henüz hayata geçirilmemiş olsa da Bukele, dronu ile çektiği alanın görüntüleri, madenin inşa edileceği alan bilgisi ile paylaştı.

Volkan Enerjisinden BTC Üretimi, Madencilerin Takibinde!

Bildiğimiz gibi BTC üretiminden yüksek kar sağlamak için enerji masraflarının düşük olması gerekiyor. Bu yüzden madencilerde yaşam alanlarını dünyada elektrik masraflarının en düşük olduğu noktalara konumlandırıyorlar. Madenciler her alanda ucuz enerjiyi arama içindeler. Çünkü, elektrik maliyeti kilowatt-saat başına 0.2 doları aşıyorsa, Bitcoin madenciliğinin karlı bir iş olmaktan çıkıyor.

Madenciler Almanya gibi enerji masrafının klowatt saat başına 0.31 euro olduğu ülkelerde üretimi bu yüzden verimli bulmuyorlar. Nayib Bukele’nin yeni fikri ise hem ucuz hem de %100 temiz enerjiyi desteklediği için madencilerin dikkatini de çekmeyi başarıyor.

Bitcoin Fiyatı Artışta!

bitcoin nedir

Bitcoin hakkında önemli gelişmeler devam ederken fiyatı ise 12 Temmuzda değer kazanımı yönüne geçiş yaptı. Saatle 12:34’ü gösterirken %1.05 değer kazanan BTC 34.192 dolardan fiyatlandı.