• BITCOIN/TL
  2150059,392
  % 1,15
 • ETHEREUM/TL
  99680
  % 4,66
 • RIPPLE/TL
  16.83
  % 1,03
 • BITCOIN CASH/TL
  15480.61,720
  % 7,47
 • LITECOIN/TL
  2704.47
  % 1,95
 • COSMOS HUB/TL
  278.82
  % 1,99
 • CARDANO/TL
  15.51
  % 3,36
 • TETHER/TL
  32.21
  % -0,25

Musk Yeni Paylaşımı İle Gündemde! Ancak Eleştiri Okları Peşinde!

Musk Yeni Paylaşımı İle Gündemde! Ancak Eleştiri Okları Peşinde!

Elon Musk Bitcoin için gerçekleştirdiği son açıklamalar ile gündeme gelmeye devam ediyor. Uzmanlar ise yeni açıklamaların imajı düzeltmeye yönelik yapıldığını savunuyorlar.

Elon Musk geçen haftalarda Bitcoin madenciliğini eleştirerek, BTC’yi Tesla ödeme aracı olmaktan çıkardığında BTC savunucuların tepkisini çekmişti. İlerleyen günlerde ise yaptığı paylaşımlar ile Dogecoin fiyatı üzerinde öncekiler gibi yüksek bir etkiyi sağlayamadığı görüldü. Musk’ın şimdilerde Bitcoin ve Ethereum için yaptığı açıklamalar ile çektiği tepkileri azaltmak için hamle yaptığı konuşuluyor.

Elon Musk BTC’ye Bireysel Yatırım Yaptı!

btc nedir

Elon Musk kısa bir süre önce Bitcoin ve Ethereum’a bireysel olarak yatırım yaptığını Jack Dorsey ile konuşmasında dile getirdi. Bu açıklama ardından kendisine olan tepkilerin bir nebze azaldığı görülse de hala onu ciddi bulayan isimler var. ETH kurucu ortaklarından olan Anthony Di Lori Elon Musk’a olan memnuniyetsizliğini dile getiriyor ve onu ciddiyete davet ediyor.

Lori, Elon Musk’ın piyasa üzerinden etkili bir isim olduğunu kabul ediyor. Ancak piyasaya yön verebilen bir ismin esprili olmaya çalışmak yerine, kripto paralar hakkında insanları eğitme ve bilgilendirme alanına yönelmesi gerektiğini savunuyor. Elon Musk’ın ciddi bir durumda espri yapmak yerine bilgilendirici açıklamalar yapmayı tercih etmesi gerektiğini belirtti.

Tesla’nın BTC Alım Miktarı Hakkında Konuşuldu!

Bugün Elon Musk Twitter’da Tesla’nın BTC alımına yönelik hesaplama yaparak paylaşan bir kullanıcıya yanıt niteliğinde bir paylaşım gerçekleştirdi. Yaptığı bu paylaşım ile yeniden adından söz ettirdi. Tesla’ya ait olan ikinci çeyrek verilerini bir süre önce açıkça duyuran Elon Musk, 2021’de Tesla’nın hiç BTC satışı yapmamış olduğunu gözler önüne serdi. Daha önce Bitcoin satışı yapmayı düşünmediğini belirten Musk’ın bunu veriler ile doğrulaması da BTC savunucuları gözündeki imajını bir nebze güçlendirdi.

Ancak Tesla için paylaşılan rapordaki bazı detaylar kafaları karıştırdı. Bir sosyal ağ kullanıcısı ise BTC alımları hakkında hesaplama yaparak Elon’a soru yöneltti. Bu paylaşıma yanıt veren Elon Musk, yapılan hesaplamaya yakın değerde BTC alımını Tesla için gerçekleştirdiğini doğruladı. Tesla’nın an itibariyle bilançosunda 1.47 milyar dolarlık değer yakın BTC bulunduğu Elon Musk tarafından doğrulanırken bu BTC’lerin alımlarının ise 35.040 dolar seviyesinden yapıldığı iddia ediliyor. Bu kapsamda alımlar ardından Tesla’nın 23 milyon dolarlık zarar etmesi gerektiği uzmanlarca açıklandı.

Tesla BTC Alımı İle Zarara mı Girdi?

btc nedir

Elon Musk bu zarar rağmen BTC satışına gitmedi ve uzun vadeli bir kazancı hedefliyora benziyor. Geçen haftalarda 28 bin dolar ile 31 bin dolar bandı arasında fiyatları tabloya aşan BTC bu dönemde hem Tesla gibi önemli şirketlerin hem de bireysel yatırımcıların zarar girmesine sebep oldu. Elon Musk, Jack Dorsey ile bir araya geldiği etkinlikte de yine ılımlı BTC açıklamaları ile dikkatleri üzerine çekmişti.

Elon Musk’ın sosyal medya üzerinden Dogecoin’i yükseltmek için yaptığı paylaşımların tümüne rağmen DOGE, 8 Mayıs’ta görülen en yüksek fiyat seviyesinden %72 oranında değer kaybına uğradı. Bu detay ise yatırımcıların ayrıca dikkatini çekti. Elon Musk’ın portföyünde bulundurduğunu açıkladığı ETH ve BTC ise son hafta içinde toparlanma evresinde yer alan iki kripto para birimi oldular.