• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

MicroStrategy 177 Milyon Dolarlık BTC Satın Aldı!

MicroStrategy 177 Milyon Dolarlık BTC Satın Aldı!

Dev teknoloji ve yazılım şirketi MicroStrategy, satın aldığı Bitcoin’ler (BTC) ile kripto para piyasalarına geçtiğimiz yıl yön vermişti. Ağustos 2020’den bu yana BTC alımlarına devam eden dev şirket, bir kez daha BTC satın aldığını açıkladı. MicroStrategy, bilançosundaki nakit varlıkları kullanarak birim fiyatı ortalama 45 bin 294 dolar seviyesinden, toplamda 177 milyon dolar maliyetle 3 bin 907 adet BTC satın aldığını duyurdu. Bu satın alma işlemiyle birlikte MicroStrategy’nin rezervlerindeki BTC sayısı da 108 binin üzerine çıktı.

MicroStrategy BTC Yatırımı ile Sektörde Öncü Oldu

bitcoin in son fiyati

Kripto para piyasaları 2020 yılında, neredeyse yıl boyunca kademeli ve yavaş bir büyüme elde etti. Bu büyüme, daha sonra Aralık ayının sonlarına doğru hızlandı ve 2021 yılında kripto para piyasaları neredeyse katlanarak büyümeye başladı. Piyasaların ciddi oranlarda büyüme elde etmesinin en temel nedenlerinden biri, sektöre yeni ve çok sayıda yatırımcının girmiş olması. Ancak yatırımcıları bu sektöre akın akın yönelten etkenlere bakıldığında, en büyük pay sahiplerinden birinin MicroStrategy şirketi olduğu görülüyor. Zira şirket Ağustos 2020’de Bitcoin satın aldı ve böylece ilk kez bir kurumsal şirket kripto para satın almış oldu. MicroStrategy’nin rezervlerine BTC eklemesinden sonra birçok farklı kurumsal şirket de kripto para yatırımları yapmaya başladı ve öte yandan birçok bireysel yatırımcı için de bu yatırımlar güven faktörü haline geldi.

Şirket BTC Satın Almaya Devam Ediyor

MicroStrategy şirketi 2021 yılında BTC satın almaya devam etti ve bu satın alma işlemleri, kripto para piyasalarında ralli devam ederken meyvesini de verdi. Şirketin rezervlerindeki BTC’ler sayesinde MicroStrategy’nin hem rezervlerindeki varlıkların değeri katlandı hem de şirketin hisse senedi değerleri artış gösterdi. Ancak MicroStrategy, o dönemlerde bile BTC’ye fazla güven duyuyor olmasından dolayı eleştiriliyordu. Bununla birlikte şirket, piyasada sert düşüşler yaşandığı dönemde BTC’den dolayı ciddi zarara da uğradı. Haliyle bu zarar, kendisini hisse senetlerinde de gösterdi. Ancak MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, şirketin BTC almaya her dönem fiyata ve piyasadaki duruma bakmaksızın devam edeceğini duyurdu.

SEC, MicroStrategy’nin BTC Aldığını Duyurdu

bitcoin nedir

CEO Saylor’un da ifade ettiği gibi MiroStrategy sözünde durdu ve BTC almaya devam etti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Form – 8K raporunda, MicroStrategy şirketinin 1 Temmuz ile 23 Ağustos tarihleri arasında 3 bin 907 adet daha BTC satın aldığını açıkladı. Bu satın alma işlemiyle birlikte şirketin rezervlerindeki BTC sayısı 108 bin 992’ye yükseldi. Şirket rezervlerindeki tüm BTC’ler için ortalama olarak 26 bin 769 dolarlık birim harcaması yaptı ve bu yatırımlar için toplamda 2,91 milyar dolarlık harcama yaptı. BTC’nin piyasa değerine bakıldığında ise daha önce BTC’den dolayı kayıp yaşamış olan şirketin BTC ile elinde 5 milyar dolardan fazla yatırımı bulunduğu görülüyor.