• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

İran BTC Üretimine Tekrar İzin Verdi! BTC Madenciliği Artık Yasal

İran BTC Üretimine Tekrar İzin Verdi! BTC Madenciliği Artık Yasal

İran genelinde yaşanan yoğun elektrik kesintilerini sebebinin Bitcoin madenciliğine bağlayan İran hükümeti, Mayıs ayından itibaren Bitcoin madenciliği faaliyetlerini ülke çapında askıya aldığını duyurdu. Eylül 22’ye kadar geçerli olduğu açıklanan kararın ardından süre dolmasına rağmen faaliyetleri izin verildiği açıklaması gelmemesi üzerine kafalarda soru işareti olmuştu.

Yasal olarak BTC madenciliğine izin veren sayılı ülkelerden olan İran kararını dün açıkladı. Elektrik sisteminin düzene girmesi ile de yasak kaldırıldı. Yasağın kaldırılması ile beraber tekrar yasal madencilik faaliyetleri başladı.

19 bin 500 BTC Yasadışı Üretildi

analist tavsiyesi coinler

İran Meclisi Ekonomik Komisyonun raporuna göre dünya genelinde madencilik cihazları kullanılarak elde edilen 324 bin Bitcoin’den 19 bin 500’ü İran’da gayri resmi yollarla üretildi. Bu gayri resmi yollar ile üretimi yapılan BTC’lerin bazı kesimlerin iddiasına göre İran hükümeti tarafında Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı sert ambargoyu delmek amacı ile kullanıldığı yönünde. Ancak bu konu hakkında İran yönetimi henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Operasyonlar Devam Ediyor

Ülke çapında yılın ilk aylarında yaşanan büyük çaplı elektrik kesintilerini BTC madenciliği ile bağdaştıran İran, yasak kararırın ardında faaliyetlere devam edenlere yönelik şiddetli operasyonlar da başlattı. Operasyonlar kapsamında BTC üretiminde kullanılan binlerce ASİC cihazı ele geçirildi. Bu cihazlar ile kaçak olarak BTC üretimi yapan kişiler ise tutuklanmaya başlandı. Cihazlara ises el konuldu. Kişisel konutlarda,  terk edilmiş fabrikalar da ve  boş depolarda üretim faaliyetleri yapıldığı belirlenirke, ilginç bir yer de daha ASİC cihazı bulunması kafaları karıştırdı.

Tahran Borsası’nda ASİC Cihazı Ele Geçirildi

bitcoin fiyatlari

ASİC cihazı ele geçirilen yerlerden birisi de Tahran Borsası Hizmet binası oldu. 2018 yılından bu yana Tahran Borsası başkanlığını yapan Ali Sahraee bu cihazların binada da ele geçirilmesinden sonra istifa etti.Tahran Borsası’ndan yapılan resmi açıklamada ise bu cihazların BTC üretimi için değil resmi bir araştırma amacı ile binada bulunduğu belirtildi.

BTC üretimi konusunda yasal adımlar atması ile önemli bir ülke haline gelen İran’da halen yasadışı yollarla yılda 1 milyar dolardan fazla değerde Bitcoin üretiliyor. Bu üretimi kısmak amacı ile İran operasyonlarına hız vermiş durumda.