• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Hoskinson’un Gündemindeki Bitcoin Değer Kaybetti!

btc

Bitcoin’in bu gün bir kez daha madencilik işlemlerinde harcanan enerji miktarı ile gündeme geldi. Bu kez konuyu merkeze alan kişi Elon Musk değil, Cardano kurucusu Hoskinson oldu. Hoskinson çarpıcı bir açıklamaya imza attı ve Tesla şirketine seslendi.

Hoskinson: Bitcoin Değil Cardano Seçilmeli!

piyasalarda son durum

IOHK CEO’su Charles Hoskinson katıldığı Lex Fridman podcast’inde yeni bir açıklama gerçekleştirdi. Hoskinson Tesla’nın Bitcoin’i değil Cardano Con’i seçmesi gerektiğini belirtti. Bu hamle Bitcoin yatırımcılarını şaşırttı. Hoskinson’a göre şirket, eğer az enerji harcamaya ve sürdürülebilirliğe özen gösteriyorsa, Bitcoin’i bir kez daha ödeme aracı olarak seçmemeli. Bunun yerine çevresel kaygıları azaltan bir kripto para birimi ile ödemeleri kabul etmeli.

Hoskinson Bitcoin’in iyi bir seçim olmayacağını ifade ederken,“Alernatif enerjiye, sürdürülebilirliğe, karbon azaltımına, karbon nötrlüğüne gerçekten önem veriliyorsa, enerji tüketimini sınırlayabilmek için yerleşik bir mekanizmanın bulunmadığı bir sistemde olamazsınız.“ dedi. Hoskinson sözlerine devam ederken Tesla’nın çevreci bir yaklaşımda olmak için Bitcoin yerine Cardano’yu seçmesinin daha mantıklı olabileceğini belirtti.

Cardano BTC’den 1.6 Milyon Kat Verimli!

Hoskinson, Bitcoin üretiminde harcanan enerji ile açığa çıkan ısı gibi başka kaynakların ise pek çok farklı alanda kullanılabileceği fikrine, gönülsüz bir şekilde katılıyor. Hoskinson’a göre, eğer Tesla Bitcoin ile tekrar ödeme kabul edecekse, yaptığı son açıklamalar ardından güneş veya rüzgar enerjisi ile üretimi yapılan Bitcoileri tercih etmeli. Bu yapılmazsa daha önce gündeme gelen eleştirilerin yersiz olacağını ifade etti.

Hoskinson Bitcoin’i eleştirirken, Bitcoin ve Cardano’yu karşılaştırarak bir detaya dikkat çekti. Hoskinson, Cardano Coin’in Bitcoin’den 1.6 milyon kat daha verimli olduğunu açıkladı. Tesla eğer “en yeşil“ kripto para birimi fikrine odaklanmak istiyorsa, Bitcoin’den yana tercih yapmasının yersiz olabileceğini belirtti.

Hoskinson Tesla Araçlarından Söz Etti!

tesla sirketi

Hoskinson Cardano Coin’in iklim değişikliğine duyarlı ve en az düzeyde programlanan kripto para birimi olduğunu savunuyor. Ona göre, Tesla, araçlarının bireyler ile iletişim kurmasını istiyorsa, Bitcoin seçimi nesnelerin interneti IOT katmanına sahip olmak için uygun bir seçim değil.

Bu konu hakkında açıklama yapan Hoskinson“ Böyle bir token oluşturmak ve sistemi düzenlemek için farklı bir alt yapıya ihtiyaç vardır. Bunu mümkün kılmak amacıyla DEX’lere ve satblecoinlere, her tip mekaniğe ihtiyacınız var. Bunu çözebilirsek Tesla için fayda sağlayabilir.“ dedi. Bitcoin’in enerji tüketimi açısından bir kez daha eleştirilmesi ardından ise bugün fiyat düşüşte. Saatler 09:31’i gösterirken BTC fiyatı 38.991 dolar seviyesinde ve %3.41 değer kaybında.