• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Hindistan’da Gündem: BTC Yasal Para Birimi Olur Mu?

altcoinler haftaya nasil basladi

Kripto para piyasaları, 2021 yılında çok ciddi genişlemeler ile beklenmedik sınırlara ulaştı ve bu sınırlar gün geçtikçe genişlemeye de devam ediyor. Kripto paraların bu denli yaygınlaşmasında birçok farklı etken etkili oldu ancak ülkelerin ve dev şirketlerin kripto paralarla ilgilenmeye başlaması, ekosistemin ana akımda daha sık yer almasını sağladı. Bu da sektöre yeni yatırımcıların dahil olması için bir fikir oluşturdu. Kripto paralara yönelik gelen bu adımlara bir yenisinin Hindistan’dan gelip gelmeyeceği merakla bekleniyordu. Zira Hindistan’da yakın zamanlarda kripto paraların yasaklanmasını öneren bir yasa önerisinin meclise sunulduğu iddia edilmişti. Kripto paralar konusunda hareketli günlerin yaşandığı Hindistan’da şimdi ise gündem “Bitcoin’in yasal para birimi olup olmayacağına” ilişkin planlamalar oldu.

Maliye Bakanı Net Yanıt Verdi

yatirim coinleri hangileri

Hindistan’da geçtiğimiz hafta ikili parlamento sisteminde alt meclise sunulan bir yasa önerisi, Hindistan’daki kripto para piyasalarında sert düşüşlere neden olmuştu. Zira söz konusu yasa önerisinin kripto paraları yasaklayacağı söylentileri gündeme gelmişti. Ancak yerel medya kanallarından gelen açıklamalarda yasaklamaların söz konusu olmadığı ve bunun yerine kapsamlı bir düzenlemenin yapılabileceği bilgisi gelmişti. Kripto paralar konusunda hareketli zamanların yaşandığı Hindistan’da, Maliye Bakanı, Bitcoin’in (BTC) ülkede yasal para birimi olup olmayacağı konusunda bir plan olup olmadığı sorusuna net bir şekilde “Hayır” yanıtını verdi.

Sitharaman Meclisin BTC ile İlgili Veri Toplamadığını Açıkladı

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, ülkede Bitcoin’in bir para birimi olarak tanıma planlarının olmadığını belirtti. Pazartesi günü konuya ilişkin demeç veren Sitharaman, bu konuda net bir tavır ortaya koydu ve meclisin de Bitcoin işlemleri ile ilgili olarak veri toplamadığını dile getirdi. Bilindiği üzere bu alanda ilk adımı El Salvador’da Bitcoin yasal para birimi olarak kullanılmaya devam ediyor ve El Salvador bu konuda hala dünyadaki tek ülke konumunda bulunuyor.

Ne Tür Bir Düzenleme Gelecek?

btc rekor

Kripto para birimlerinin yasaklanmayacağı ancak kapsamlı düzenlemelere tabi tutulacağı söylenen Hindistan’da bu düzenlemelerin hangi alanları kapsayacağı ve hangi düzeyde olacağı merak ediliyor. Zira dünyada bu konuda henüz atılmış net bir adım yok ve ülkeler, herhangi başka bir ülkeyi bu noktada emsal olarak görüp adım atamıyor.