• BITCOIN/TL
  2086473,594
  % -1,96
 • ETHEREUM/TL
  114087
  % -1,30
 • RIPPLE/TL
  15.8
  % -2,00
 • BITCOIN CASH/TL
  12469.39,130
  % -2,83
 • LITECOIN/TL
  2395.1
  % -1,56
 • COSMOS HUB/TL
  222.82
  % -1,54
 • CARDANO/TL
  12.35
  % -1,68
 • TETHER/TL
  32.82
  % 0,04

Göstergeler BTC İçin Ne Anlatıyor, Ralli Mi Geliyor?

Göstergeler BTC İçin Ne Anlatıyor, Ralli Mi Geliyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta 50 bin dolar seviyesinin üzerini gördükten sonra yeniden geri çekilerek 47 bin dolardaki desteğini de kaybetmişti. Ağustos ayında görülen toparlanmalarda, BTC’nin 50 bin dolar direncini aşması önemli bir gelişme olarak değerlendirildi. Zira BTC, bu seviyeyi son olarak Mayıs ayında, büyük çöküş öncesinde görmüştü. Haftaya 50 bin dolar üzerinde başlayan BTC, daha sonra yaşadığı geri çekilmelerle haftayı yatay seyirde ve çift yönlü dalgalı grafiklerle tamamlamıştı. Eylül ayında bu hareketliliğini sürdüren BTC, 2 Eylül Perşembe günü bir kez daha 50 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Ardından BTC bir kez daha geri çekilme yaşamış olsa da analistler, BTC’de bazı göstergelerin boğa sinyali olduğunu iddia etti.

Bir Önceki Ralliye Benzer Göstergeler Ortaya Çıktı

bitcoin in son fiyati

Analistlere göre zincir üstü veriler BTC için olumlu göstergeler ortaya koyuyor. Analistlerin dikkat çektiği zincir üstü verilerde dikkat çeken ilginç bir benzerlik göze çarpıyor. Bu verilere bakıldığında, Bitcoin’in tüm zamanların rekorunu kırmasını sağlayan Aralık 2020 ve 2021 başlarındaki göstergeler ile benzerlik gösterdiği görülüyor. Bu aşamada analistler, 3 göstergenin yakından takip edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Analistlerin İşaret Ettiği 3 Gösterge

Analistlerin işaret ettiği göstergelerden birincisi, Bitcoin ağında blok başına gerçekleşen ortalama işlem sayılarını temsil eden “işlem sayısı” göstergesi. Zincir üstü verilere bakıldığında, bu değerlerin son zamanlarda fazlasıyla değiştiği görülüyor. Zincir üstü verilerde, bu değerlerin son dönemlerde yükseldiği ve bunun da BTC fiyatı için artış sinyali olduğu ifade ediliyor.

Analistlerin ikinci olarak işaret ettiği gösterge ise “token transferleri” olarak adlandırılan metrik. Bu gösterge, Bitcoin zincirine aktarılan ortalama token sayısını temsil ediyor. Diğer yandan analistlerin üçüncü olarak işaret ettiği gösterge ise işlem ücretlerinin görüldüğü metrikler olarak değerlendiriliyor. Bu iki göstergeye bakıldığında, analistler grafiklerin net sonuçlar ortaya koyduklarını ifade ediyor. Ortalama token transferleri son dönemlerde 32 Bitcoin ile yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Öte yandan işlem ücretleri de son dönemlerde düşerek neredeyse stabil bir hale geldi.

Analistlere Göre Mevcut Dönem “Fırtına Öncesi Sessizlik”

abd coin

Analistler, incelenen bu 3 göstergenin, bir önceki rallide görülen göstergelerle büyük benzerlik gösterdiğini ifade ediyor. Dolayısıyla da analistler, önümüzde bir BTC rallisi olabileceğini iddia ediyor. Bu nedenle de mevcut dönem için birçok analist “fırtına öncesi sessizlik” tanımını kullanıyor. Analistler, Bitcoin’in 50 bin dolar seviyesinden hızlı bir yükselişle yukarı doğru ivmelenmesi durumunda, eğer 50 bin dolar seviyesi güçlü bir desteğe dönüşürse, BTC için rallinin kaçınılmaz olabileceğini öne sürüyor.

Bir diğer yandan BTC’deki yükseliş sinyalleri ve yukarı yönlü ataklar, altcoin piyasasında da kendisini gösteriyor. Altcoinler de Bitcoin’deki yükselişlere paralel olarak benzer değer artışları gösterebilirse, bir altcoin sezonunun görülebileceği de ihtimaller arasında yer alıyor. Ancak her ne olursa olsun, kripto paraların volatil yapıda oldukları ve her an düşüşler yaşanabileceğini de unutmamak gerekiyor.