• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Filistin’de Çarpıcı Gelişme: Yerel Coin Hakkında Konuşuyor!

btc nedir

Basına yansıyan bilgilere göre, Filistin Parasal Kurumu, daha iyi bir düzeyde bağımsızlık elde edebilmek için yeni bir strateji olarak, dijital para birimi çıkarma çalışmalarına başladı. Bu çalışmalar, Filitin’i Venezuela gibi yerler ile aynı liste içine koyuyor.

Venezuela, Marshall Adaları, Bahamalar, Çin ve finansal verimliliği yükseltmek için Bitcoin’i yasal kabul eden El Salvador gibi ülkelerin yer aldığı listeye şimdilerde Filistin’de dahil oldu. Filistin’in, ülkede kendilerine uygulanan yaptırımları delmek için dijital para üretim çalışmasına geçiş yapacakları konuşuluyor.

Dijital Para Neden Gündeme Geldi?

btc nedir

Birleşmiş milletlerin 193 üyesinden 138’i Filistin’i bağımsız bir ülke olarak tanımlıyorlar. Ancak yine de ülkede oldukça karmaşık bir politik durumun olduğunu biliniyor. İsrail’in bölgedeki askeri faaliyetlerin yanında finansal ve mali kontrollerde de etkin olmaya çalışması Filistin için bir risk oluşturuyor. Bu yüzden dijital para birimi çıkarma düşüncesinin şuan ülkede hakım olduğu dünya basınına gelen bilgiler arasında yer aldı.

Filistin’in Yerel Para Birimi Yok!

Filistin’in kendisine ait bir para birimi bulunmuyor. Yerel para birimi yerine İsrail şekeli, Ürdün dinarı ve ABD doları kullanıyor. Buna bağlı olarak, kendine ait bir paraya sahip olmaması ise diğer ülkelerden gelen ekonomik yaptırımlarda boyun eğmesine sebep oluyor.

Günümüzde İsrail, Filistin’e yüksek bir oranda para transferi üzerinden işlemler yapması için izin vermiyor. Diğer yandan Filistinlilerin İsrail’e ait bankalardan gerçekleştirebilecekleri transferler için ise aylık bir limit uygulaması bulunuyor. Tüm bu zorluklar bir araya geldiğinde kripto sektörde dahil olmak üzere dijital paraya geçiş ve yönetim Filistin için düşünülebilecek bir konu haline geldi.

Raja Khalidi Dijital Para Hakkında Açıklama Yaptı!

Dijital parayı benimseme hakkında basına yayılan haberler hakkında konuşan Filistin Ekonomik Politika Araştırma Enstitüsü Başkanı Raja Khalidi ise durumdan pek ümitli olmadığını açıkladı. Gerçekleştirdiği açıklamada,“ Çalışma yapsak da Filistin para birimini şuanda dijital veya başka bir türlü değişim aracı olarak çıkarmaya yetecek makroekonomik koşullara sahip olmadığımızı görüyoruz.“ dedi.

İsrail Merkez Bankasından Konuya Müdahale!

btc nedir

Konuyu hakkında söylentilerden haberdar olan İsrail Merkez Bankası kıdemli danışmanı Barry Topf ise dijital bir para birimi çıkarsa bunun işlevini yerine getirmekte yetersiz kalacağının garantisini verdiğini söyledi. Baary Topf açıklama yaparak,“Şekelin, dinarın ve doların yerini dijital para alamaz. Dijital bir para asla bir değer deposu veya muhasebe birimi olmayacak.“ dedi.

Ancak Filistin halkına bakıldığında bu konuda kaybedecek çok geniş imkanlarının zaten olmadığı görülüyor. Diğer yandan girişimlerinden söz etmeye devam ediyorlar. Şuanda geliştirme aşamasına giriştikleri dijital para için diğer devletlerden yardım alınması gerektiği ise ülkede konuşuluyor.