• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Ethereum Ağının İtici Gücü DeFi Ekosistem Alarm Veriyor!

ethereum nedir

Toplam piyasa değeri ölçüldüğünde en büyük ikinci kripto para olan Ethereum’un 2021 yılı başında elde ettiği başarıların sebebinin DeFi olduğu açıklandı. DeFi merkeziyetsiz finansal işlem uygulamalarına ve NFT’lere olan ilgi ile ETH tüm zamanların rekorunu kırmayı başarmıştı.

Ethereum fiyatı 2021 senesi Mayıs ayında 4.300 dolarlık fiyat düzeyinin üstüne kadar yükselirken, tüm zamanların rekorunu tazelemeyi başardı. Aynı dönemde işlem ücretlerinin de rekor seviyelere yükseldiği görüldü. Haziran ayına geldiğimizde ise işlem ücretlerinde düşüş görüldü. Ortalama seviyenin altına gerileyen işlem ücretlerinin en büyük nedeni ise DeFi’nin artık eskisi kadar büyük ilgi görememesi. Uzmanlar DeFi’ye olan ilginin aşamalı şekilde azaldığını belirttiler.

DeFi’ye İlgi Azaldı!

ethereum nedir

Uzmanlara göre kripto para piyasasında meydana gelen sert düşüş, yatırımcının sahip olduğu heyecanı kırdı. Aynı dönemde ise Defi işlemlerine olan ilgi azaldı. Uniswap’taki işlemelerin %28 oranında gerilediği ve Ethereum transfer hacmi konusunda ise %60 oranında gerileme olduğu kayda geçti.

Glassnode Verilerle Açıkladı!

Glassnode tarafından hazırlanan rapora göre, 2020 senesinde kayda geçen Defi aktivite oranlarına dayanan etkili bir geri çekilme Ethereum ağında görülüyor. Çok bilinen ve en çok tercih edilen DeFi projeleri YFI, LINK, COMP, UNI, AAVE fiyatlarında yaşanan sert düşüşlerin Ethereum’daki geri çekilmeye sebep olduğu düşünülüyor. Neden ne olursa olsun şuanda Ethereum ağındaki DeFi ekosistemine olan ilgi günden güne azalmaya devam ediyor.

NFT’ye İlgi Düştü! ETH Son Durum!

Uzmanlar NFT projelerine olan ilgide de azalmanın yaşandığını açıkladılar. Verilere göre NFT aktivitelerinde azalış bulunurken, bu durumunun ETH fiyatlarını olumsuz etkileyebileceği açıklandı.

9 Haziran 2021’de saatler 13:03’ü gösterirken ETH fiyatına baktığımızda ise 2.486 dolarlık değeri görüyoruz. Aynı dakikalarda ETH %0.37 oranında değer kaybını tabloya alıyor. Ethereum kripto para birimi son 24 saat içinde en yüksek 2.551 dolarlık fiyatı, en düşük ise 2.315 dolarlık fiyatı tabloya aldı. Piyasa hakimiyeti ise %18,87 oranında kayda geçti.

ETH İşlem Ücreti Azaldı!

ethereum blok zinciri

Uzmanlar DeFi genişlemesinin geçmişte ETH fiyatlarını desteklediğini ancak artık aynı desteği veremediğin açıklıyorlar. Ancak bu durumun işlem ücretlerini düşürdüğüne, bunun ise yatırımcı için avantajlı olduğunu da değiniyorlar. 2021 senesini iyi bir giriş yapan Ethereum Haziran ayından itibaren ise pek çok gelişme ile uğraşmak zorunda kaldı. Pos konsensüs’e geçiş konusundan NFT işlemlerinin düşüne kadar farklı konularda tartışmalar sürüyor.