• BITCOIN/TL
  2208210,118
  % -1,29
 • ETHEREUM/TL
  122732
  % 3,74
 • RIPPLE/TL
  16.87
  % -0,96
 • BITCOIN CASH/TL
  15968.35,730
  % -0,51
 • LITECOIN/TL
  2794.19
  % 0,81
 • COSMOS HUB/TL
  271.19
  % -1,00
 • CARDANO/TL
  15.24
  % -0,83
 • TETHER/TL
  32.1
  % -0,11

El Salvdor, Tahvil Destekli “Bitcoin City” Kurmaya Hazırlanıyor

El Salvdor, Tahvil Destekli “Bitcoin City” Kurmaya Hazırlanıyor

Orta Amerika’nın en küçük ülkesi konumunda bulunan El Salvador, Haziran ayında tüm dünyada ses getiren bir adım attı ve Bitcoin (BTC) yasa tasarısını Kongre’ye sundu. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin yoğun çabaları ile birlikte Kongre’ye sunulan tasarı, 9 Haziran tarihinde oy çokluğu ile kabul edildi ve yasa, 7 Eylül tarihinde resmi olarak yürürlüğe girdi. Ülkede, vatandaşların Bitcoin’i tıpkı ABD doları gibi yasal para birimi olarak kullanabilmeleri adına “Chivo” isminde dijital cüzdan da geliştirildi. Birçok kurum ve kuruluştan BTC adımından dolayı eleştiri ve tepki alan El Salvador, BTC yanlısı tavrında geri adım atmamaya kararlı görünüyor. Ülkede şimdi de “dünyanın ilk Bitcoin Şehri’nin kurma” çalışmaları başladı.

Bitcoin Şehri’nde KDV Dışında Vergi Olmayacak

altcoin fiyatlari

El Salvador, dünyanın ilk “Bitcoin City’sini” (Bitcoin Şehri) başlatma planını açıkladı. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 20 Kasım Cumartesi günü bir etkinliğe katıldı ve bu etkinlikte konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bukele’nin yapmış olduğu açıklamalara göre Bitcoin City, başlangıç aşamasında Bitcoin tahvilleri ile finanse edilecek. Öte yandan El Salvador’un doğusunda kurulması planlanan şehrin enerjisi de yanardağdan sağlanacak. Bukele’nin açıklamalarına göre ayrıca Bitcoin Şehri’nde vatandaşlardan sadece KDV alınacak ve başka hiçbir ek vergi alınmayacak.

Fikir Daha Önce Max Keizer Tarafından Önerilmişti

El Salvador’un Bitcoin Şehri planları, kripto para piyasalarında haliyle büyük bir heyecan yarattı. Bu plan, Haziran 2021 döneminde bir Bitcoin maksimalisti olan Max Keizer tarafından ortaya atışmıştı. Keizer söz konusu dönemde “Bitcoin Volkan Tahvilleri” başlıklı bir öneride bulunmuş ve El Salvador’un, Bitcoin kararından dolayı karşı karşıya geldiği IMF’deki kredilerinden, bu öneri sayesinde emekli olmasına yardımcı olabileceğini söylemişti.

Bitcoin Şehri Planlarının Detayları

altcoinler haftaya nasil basladi

Gelen açıklamalara göre Bitcoin Şehri’nde 1 milyar dolarlık tokenize USD cinsinden 10 yıllık tahvil ihraç edilecek. Bukele konuya ilişkin olarak “2022’de fonlamaya başlayacağız, tahviller 2022’de satışa çıkarılacak” dedi. Öte yandan Bukele, tahvillerin ihraç edilmesi için Bitfinex ve Blockstream şirketleri ile bağlantı sağladı. Bukele ile birlikte konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Blockstream baş strateji sorumlusu Samson Mow, bağların Liquid aracılığı ile %6,5 oranında ödeme yapacağını ifade etti. Ayrıca gelen açıklamalara göre volkan tahvillerinin yarısı Bitcoin’e dönüştürülecek ve diğer yarısı da altyapı ve jeotermal enerji ile çalışan BTC madencilik tesisinin geliştirilmesi için harcanacak.