• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

El Salvador’un BTC Hamlesini Harvard Profesörü Değerlendirdi

bitcoin fiyatlari

Orta Amerika’nın en küçük ülkesi konumunda olan El Salvador, kripto para piyasaları adına dünyada ilk olan bir adım attı. Mayıs ayı sonlarında ve Haziran ayı başlarında El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, El Salvador’da Bitcoin’in (BTC) yasal para birimi olması adına Kongre’ye bir yasa tasarısı sunacaklarını dile getirdi. Bukele bu açıklamalardan sonra tasarıyı Kongre’ye sundu ve tasarı 8 Haziran tarihinde kabul edildi. Daha sonra bu yasa tasarısı 7 Eylül tarihinde resmen yürürlüğe girdi. El Salvador’un atmış olduğu bu Bitcoin adımı, dünyanın birçok noktasında farklı şekillerde yankı buldu. ABD Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’ndan araştırma görevlisi Prof. Jeffrey Frankel da bu konuyu değerlendirdi.

Profesör, BTC’nin El Salvador’un Ekonomisine Zarar Vereceğini Düşünüyor

bitcoin fiyatlari

Jeffrey Frankel, El Salvador’un zayıf olan ekonomisinin, BTC yasasının kabulünden sonra  daha da zayıflayacağını düşünüyor. Frankel’a göre BTC adımı, El Salvador’un zayıf ekonomisine zarar verecek. Frankel’a göre birçok gelişmekte olan ülke, El Salvador’un atmış olduğu bu adımın izinden gitmek istiyor ancak Frankel, bunun tahmin edildiğinden daha riskli olabileceğini düşünüyor. Frankel konuya ilişkin olarak “Kripto para birimlerine olan ihtiyacı hiç anlamadığımı itiraf edeceğim. Pek çok ekonomist gibi ben de hangi sorunu çözdüklerini göremiyorum. Paranın klasik işlevlerinden herhangi birini yerine getirmek için tasarlanmamışlar. Çünkü fiyatları olağanüstü derecede değişken” sözlerini dile getirdi.

Frankel’a Göre Dolar, El Salvador İçin Daha İyi Bir Seçenek

Jeffrey Frankel, kripto paraların olağanüstü derecede volatil bir yapıda olmalarının, arkalarında hiçbir güvenilir kurum olmamasından kaynaklandığını düşünüyor. Fakat Bitcoin, zaten tam da bu sebepten piyasaya sürüldü. Yani BTC, bu kurumlara “güvenilmediği” için hiçbir merkezi olmadan ortaya çıktı. El Salvador özelinde değerlendirmelerinde Frankel, yine de ABD dolarının Bitcoin’den daha iyi olduğunu düşünüyor. Frankel, enflasyon verilerinden de yararlanarak bu fikrini desteklediğini şu ifadelerle gösteriyor:

“El Salvador ulusal para birimi ile parasal istikrarı sağlayamadı. Sonuç itibariyle 2001 yılında da ABD dolarını kabul etti. Geçtiğimiz yıllarda yüzde 10’u geçen enflasyon, bu tarihten sonra ciddi ölçüde dengelendi ve özellikle 2012 yılından sonra yüzden 2’nin altına geriledi.”

Frankel, El Salvador’un Felakete Gidebileceğini Düşünüyor

btc piyasasi

El Salvador’da BTC yasası kabul gördükten sonra birçok El Salvadorlu vatandaş bu yasaya itiraz etmek için sokaklara döküldü. Ülkede azımsanmayacak bir kesim Bitcoin yasasını kabul etmek istemiyor. Ayrıca son birkaç haftalık süreçte BTC’deki fiyat hareketlerine bakıldığında, volatil yapısının El Salvador’un aldığı BTC’leri de etkilediği görülüyor. Bu nedenle Moody’s, ülkenin notunu kısa süre önce düşürdü. Benzer adımların başka kurumlardan da gelmesi bekleniyor.

Jeffrey Frankel, BTC adımının ülkeyi bir felakete götüreceğini düşünüyor. Harvard Üniversitesi’nde Sermaye Oluşumu ve Büyüme Profesörü olarak da görev yapan Jeffrey Frankel, daha önce Bill Clinton’ın başkanlık döneminde Ekonomik Danışmanlık görevi de yapmıştı. Bu nedenle Frankel’in dile getirmiş olduğu değerlendirmeler önem arz ediyor.