• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

El Salvador’un Bitcoin Yasasına Karşı Şok Dava Açıldı!

El Salvador’un Bitcoin Yasasına Karşı Şok Dava Açıldı!

El Salvador’un muhalefet partisinin genel başkan yardımcısı, hükümetçe gündeme alınan BTC yasasına karşı şekilde dava açtıklarını belirtti. Davaya ise bu girişimin anayasaya aykırı olduğunu düşünen ülke vatandaşları da destek veriyor.

Farabundo Marti Ulusal Kurtuluş Cephesi genel başkan yardımcısı olarak tanınan Jamie Guevara, resmen yeni Bitcoin yasasına karşı olduklarını ve bu yönde dava açtıklarını ifade etti. Ülkenin başkanı Nayib Buke tarafından ilan edilen ve mecliste kabul alan Bitcoin yasasının anayasayla uyuşmadığı açıklandı. Davayı açan taraf ise ülkede pek çok vatandaşında kendileri ile aynı görüşü paylaştıklarını savundular.

Jack Mallers BTC’yi Savundu!

btc nedir

Bitcoin yasasının savunucuları Bitcoin yasasına karşı davayı açan taraf ile aynı fikirde değiller. Özellikle ödeme uygulaması Strike’in CEO’su olan Jack Mallers, Bitcoin yasasının özgürlüğü ve daha verimli, kapsayıcı finansal sistemi betimlediğini ifade ediyor.

İnsanlar için daha özgür bir alanın yaratılmasını sağlayacağını savunuyor. Artero ise tam tersi bir görüş ile ortaya çıktı ve Btc yasasının tüm insanları yağlamak ve ticarete zorlamak için ortaya çıkarıldığından söz etti.

Halk Bitcoin Yasasına Tepkili!

Oscar Artero isimli bir El Salvador vatandaşının gerçekleştirdiği açıklamalar kripto dünyasının gündemine yerleşti. Bu birey, “Bitcoin yasası dayanağı olmayan bir kararnamedir. Böyle bir yasanın ülkemize vereceği zararı dikkatte alarak anayasaya aykırılık davası açıyorum.“ dedi.

El Mundo gazetesinde ise Bukele’nin halktan yana büyük bir direnç ile karşılaştığı açıklandı. Gündeme yansıyanlara ve ülkedeki Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan son ankete göre, El Salvador vatandaşlarının %80’i Bitcoin yasasına karşı duruyorlar. Bu hafta ülkede durumun hükümetin yansıttığı kadar iç açıcı olmadığı anlaşıldı. Diğer yandan önemli kurumsal markaların ise BTC ile ödeme yapmayı kabul etmedikleri belirtildi.

El Salvador’da Yolsuzluk Bir Sorun!

Bitcoin yasası karşıtları ülkedeki yolsuzluk sorunlarına dikkat çektiler. Ülkede yolsuzluk sorununun bulunduğunu dile getiren vatandaşlar dijitale bu denli hızlı bir geçişi riskli görüyorlar. Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün Yolsuzluk Algıları Endeksi ise bu ülkenin geçen sene yolsuzluk ile mücadele oranın %36 oranının düştüğünü ortaya çıkarıyor.

Gelişmeye Rağmen BTC Fiyatı %7 Üstünde Arttı!

btc nedir

Bugün gündeme yansıyan gelişmeleri ve halkın BTC güvesizliğindeki artış ardından fiyatlar ise her hangi bir değişim oluşmadı. Saatle 13:40’ı gösterirken Bitcoin 34.016 dolar seviyesinden işlem gördü ve %7.60 oranına değer kazanımını yükseltti. Bitcoin geride bıraktığımı son 24 saat içinde ise en yüksek 34.394 dolarlık fiyatı tabloya almıştı.