• BITCOIN/TL
  1891932,173
  % -1,73
 • ETHEREUM/TL
  101478
  % -1,66
 • RIPPLE/TL
  15.57
  % 5,57
 • BITCOIN CASH/TL
  11483.26,704
  % 1,89
 • LITECOIN/TL
  2263.63
  % 1,57
 • COSMOS HUB/TL
  197.14
  % -1,43
 • CARDANO/TL
  13.16
  % 1,48
 • TETHER/TL
  33.04
  % 0,59

El Salvador’da BTC İçin Kritik Tarihe Sayılı Günler Kaldı

El Salvador’da BTC İçin Kritik Tarihe Sayılı Günler Kaldı

Kripto para piyasalarındaki ciddi büyüme, 2021 yılında kripto paraların yayıldığı alanların da ciddi oranda genişlemesini sağladı. Gelen büyümeler ile birlikte birçok kurumsal şirket, birçok büyük ve küçük işletme, birçok bankacılık kuruluşu, bazı kurum ve kuruluşlar kripto para odaklı hizmetler sunmaya başladı. Kuruluşların, hizmet ağlarına kripto para odaklı yeni alanlar eklemesindeki en büyük etken, müşterilerden gelen talepler oldu. Yoğun talepler karşısında gelen kripto para hizmetleri, sektörün daha da fazla büyümesinde öncü rol oynadı. Bu alanda en beklenmedik kripto para hamlesi de El Salvador’dan geldi.

Nayib Bukele, Haziran Başında BTC Adımını Duyurmuştu

bitcoin aciklamasi

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Haziran ayı başlarında Twitter üzerinden açıklamalarda bulunarak adeta kripto para topluluklarının nabzını yokladı. Başkan Bukele, yaptığı açıklamalarında Kongre’ye bir yasa tasarısı sunmak istediklerini ve bu yasa tasarısının da Bitcoin’in (BTC) ülkede yasal para birimi olması içeriğini kapsadığını dile getirdi. Nayib Bukele’nin yapmış olduğu açıklamalar kripto para topluluklarında kısa sürede ciddi destek buldu. Sektörde yer alan birçok ünlü isim, Nayib Bukele’ye desteklerini açık şekilde gösterdi. Twitter üzerinden yaptığı açıklamaların ardından Bukele, tasarıyı Kongre’ye sundu.

El Salvador’un BTC Hamlesi ve Gelen Tepkiler

Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan ve ekonomik anlamda sıkıntılar yaşayan El Salvador’da BTC’nin ülkenin yasal para birimi olmasını içeren yasa tasarısı Kongre’ye sunuldu. Yapılan oylamada, oy çokluğuyla yasa kabul edildi. 8 Haziran tarihinde kabul edilen bu yasa, hem El Salvador’da hem de dünya basınında büyük yankı uyandırdı. El Salvador’da yasanın onaylanması ile birlikte ülkenin resmi para birimleri artık ABD doları ve BTC oldu. Ancak El Salvador halkının bir kısmı ve muhaliflerin büyük bir kısmı, atılan BTC adımına karşı çıktı. Öte yandan Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi kuruluşlar da El Salvador’un bu adımına karşı çıkanlar arasında yer aldı. Kredi notu düşürülen El Salvador, yine de bu adımından vazgeçmedi.

Yasa 7 Eylül’de Yürürlüğe Girecek

8 Haziran tarihinde onaylanan yasa, 7 Eylül tarihinde resmen yürürlüğe girecek. Yani 7 Eylül tarihinden itibaren El Salvador’daki tüm işletmeler tıpkı ABD dolarıyla işlem yaptıkları gibi Bitcoin’le de işlem yapmak durumunda kalacak. Artık yasanın yürürlüğe girmesine de sayılı günler kaldı ve El Salvador’da bunun için hazırlıklar devam ediyor.

El Salvador’da BTC Hazırlıkları

btc nedir

Nayib Bukele, BTC hamlesi ile El Salvador halkının cebinde yıllık 400 milyon dolar kalacağını iddia etmişti. Öte yandan Bukele, ilk etapta 200 ATM’nin kurulacağını ve bu ATM’ler üzerinden vatandaşların Chivo isimli devlet destekli cüzdanlarına BTC aktarabileceğini açıkladı. Öte yandan El Salvador’da 50 farklı finans noktasında da fiat-BTC dönüşümü yapılabilecek. 7 Eylül tarihinden itibaren El Salvador vatandaşlarının akıllı telefonlarındaki Chivo isimli cüzdana 30 dolarlık BTC gönderilecek. Ancak bu BTC’ler doğrudan dolara dönüştürülemeyecek. Bukele, vatandaşların BTC’leri hizmet ve mal satın alma işlemlerinde kullanmasını istiyor. Kripto ve geleneksel ekonomi piyasaları 7 Eylül tarihine odaklanmış durumda.