• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

El Salvador’da Bitcoin Yasası Yürürlüğe Girdi!

El Salvador’da Bitcoin Yasası Yürürlüğe Girdi!

Kripto para piyasaları, son dönemlerde çok ciddi değer artışlarıyla çok ciddi oranlarda büyümeler elde etti. Piyasaların bu denli büyümesinde birçok faktör rol oynamış olsa da sektörün büyüyüp yaygınlaşmasındaki en önemli etkenlerden biri, sektöre kurumsal şirketlerin girmesi oldu. Sektöre kurumsal şirketler girmeye başladıkça, PayPal gibi ödeme devleri de sistemlerine kripto paraları entegre ettikçe kripto para piyasasına dahil olan yatırımcı sayısı da ciddi oranlarda artı gösterdi. Bu artışlarla birlikte büyüyen kripto para piyasalarına karşı daha sonra birçok ülke tavrını şekillendirdi. Yatırımcıların bu alanda yoğun şekilde hareket etmesi, kripto paraların devlet kontrollerinde olmaması gibi etkenlerle ülkelerin kripto para sektörüne yaklaşımları da şekillendi.

El Salvador’un BTC Yasasına Gelen Tepkiler

bitcoin fiyatlari

Bazı ülkeler, kripto paralara karşı sert önlemler ve yaptırım kararları getirirken bazı ülkeler bu alana daha ılımlı yaklaşmayı tercih etti. Kripto paralara ilişkin en sert tavrı Çin belirlerken, en ılımlı tavrı ise El Salvador belirledi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Haziran ayının başlarında Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarında, ülkenin resmi para biriminin Bitcoin (BTC) olması için Kongre’ye yasa tasarısı sunmak istediklerini dile getirdi. Bukele’nin söz konusu açıklamaları kripto para toplulukları tarafından fazlasıyla olumlu karşılandı. MicroStrategy CEO’su Michael Saylor gibi BTC destekçisi isimler Bukele’ye bu konuda destek verirken; Uluslararası Para Fonu (IMF), Dünya Bankası, JPMorgan gibi kuruluşlar, El Salvador’daki bu gelişmeye karşı çıkanlar arasında yer aldı.

Bukele, Ülkenin İlk Bitcoin’lerini Aldığını Duyurdu

El Salvador, gelen olumlu ve olumsuz tepkilerle birlikte Kongre’de oy çokluğuyla yasa tasarısını onayladı. 9 Haziran’da onaylanan tasarının, 7 Eylül tarihinde resmi olarak yürürlüğe girmesine karar verildi. Tüm kripto para sektörünün dikkatlerini çevirdiği 7 Eylül tarihi geldi. Bitcoin, ülkede resmi olarak dolaşıma girmeden önce, Nayib Bukele Twitter üzerinden çeşitli açıklamalarda bulundu. Bukele, ülkenin resmi olarak ilk Bitcoin’lerini aldığını açıkladı. Yaptığı açıklamasında Bukele, ülkenin 200 Bitcoin satın aldığını duyurdu. Bukele ayrıca ülkenin brokerlarının, bundan çok daha fazlasını satın alacaklarını da ifade etti.

Nayib Bukele ile Hukuk Danışmanının Açıklamaları Çelişti

btc nedir

Nayib Bukele, 23 Ağustos tarihinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında ülkede işletmelerin BTC kullanımının gönüllülüğe bağlı olacağını dile getirmişti. Başkan, ülkede Bitcoin karşıtı eylemlerin artmasıyla birlikte yaptığı açıklamasında “Birisi nakit taşımaya devam etmek, Bitcoin’i olan müşterileri kazanmamak, işlerini büyütmemek ve havale komisyonu ödemek istiyorsa bunu yapmaya devam edebilir” sözlerini dile getirmişti. Ancak Nayib Bukele’nin baş hukuk danışmanı Javier Argueta ise yakın tarihli bir röportajında, BTC kullanmayı ve ulusal dijital cüzdan olan Chivo’yu kullanmayı redden işletmelerin, Tüketici Koruma Yasası kapsamında yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını dile getirdi. Bu da Bukele ile baş hukuk danışmanının çelişkili ifadeler dile getirdiğini gösteriyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin, yeni güne 52 bin 676 dolar seviyesinde giriş yaptı ve El Salvador’un BTC alımları sonrasında BTC’nin piyasa değeri 1 trilyon dolar sınırına yaklaştı.