• BITCOIN/TL
  2137857,575
  % 0,91
 • ETHEREUM/TL
  116039
  % -0,12
 • RIPPLE/TL
  16.2
  % -0,06
 • BITCOIN CASH/TL
  12893.19,385
  % 0,98
 • LITECOIN/TL
  2450.88
  % 1,56
 • COSMOS HUB/TL
  227.37
  % 1,13
 • CARDANO/TL
  12.73
  % 0,76
 • TETHER/TL
  32.83
  % 0,96

El Salvador Halk Bitcoin Yasasına Yönelik Protestoda!

El Salvador Halk Bitcoin Yasasına Yönelik Protestoda!

El Salvador’un BTC’yi yasal para birimi olarak kabul etme kararı, ülkede yaşayan vatandaşlar tarafından pek hoş karşılanmıyor. Ülkede bu konu hakkınsa protestolar devam ediyor.

Bitcoin yasası, Bitcoin’i El Salvador’da resmi bir para birimi haline getirecek. Ancak bu fikrin yönetim bazında destekçileri olsa da halk bazında pek destekçisi yok. El Salvador’da Covid 19 önlemleri kapsamında 3 ay boyunca herhangi bir gösteri veya protesto yapmak yasak. Bu yasağa rağmen Bitcoin’in yasal para birimi olmasını istemeyen bir kesim sol sendikalar ve öğrenci dernekleri sokağa döküldüler.

El Salvador Eylemlerini Düzenleyen Topluluk Ne?

bitcoin fiyatlari

El Salvador’da yaşayan vatandaşlar, söz konusu BTC yasasını değiştirmek için Yasama Meclisi önünde toplanarak eylem yaptılar. “Direniş Bloğu ve Halk İsyanı“ isimli bir gurup tarafından organize edilen topluluk, BTC’yi yasal para birimi olarak kullanmak istemediklerini açıkladılar. Eylem yapan topluluk, Bitcoin’in kabul ettirilmesi konusunda zorlama olduğunu, Bitcoin yasasını istemediklerini belirttiler.

El Salvador’da yapılan anketlere göre El Salvador’da yaşayan vatandaşların %77’si Bitcoin yasasını eleştiriyorlar. Aktivist Idalia Zuniga ise konu ile ilgili bir açıklama gerçekleştirdi. Ünlü isim konuşmasında,“ Bu, yasal güvensizliğe neden olan, kullanıcıları dolandırmak için kötü niyetli insanlarca kullanılabilecek, aynı zamanda da para aklamayı kolay hale getirecek bir sistem.“ dedi.

Halk Kara Para Aklama Faaliyetlerini Gerekçe Gösterdi!

Protestocuların endişeleri bugün ortaya çıkmış bir şey değil. Yasanın konuşulmaya başlandığı dönemden bu yana kağıt paranın kalkması endişesi halkın üzerinde hakim. Küresel ölçekte önde gelen finans kurumları ise Bitcoin ve diğer altcoinlerin iyi insanlar tarafından kullanılmaları halinde risk içermediklerini ancak kötü niyetli sahada kara para aklamak için kullanılabileceklerini açıklıyorlar.

Diğer yandan El Salvador protestocularının eleştirilerini ifade ettikleri bir diğer nokta, yasanın tamamen El Salvador Başkanı Nayib Bukele’nin otoritesi ardından gündeme gelmiş olması. Bir yasa tasarısının normal sürecinde geniş bir çalışma ardından çıkmış olması gerektiğini savunan belirli kesimler, kendilerinden hiçbir fikir alınmadığını ifade ediyorlar. El Salvador’daki Bitcoin yasası resmi olarak kongreye sunulduğu andan itibaren altı saat altında bir süre içinde onayı aldı.

Halk hali hazırda onaylanmış olan bir yasanın bile yürürlülüğe girmesi için minimum 90 günün gerektiğini belirtiyor. Buna göre El Salvador ancak Eylül ayı ardından Bitcoin’i yasal para olarak tanımlayabiliyor. Çoğu El Salvadorlu ise bu denli hızlı bir geçişe hazır olmadıklarını, varlıklarını nasıl değiştireceklerini dahi bilmediklerini açıklıyorlar.

El Salvador Anketinde Çarpıcı Sonuç!

ethereum nedir

Yakın zamanda El Salvador’da yapılan bir ankete göre, ülke nüfusunun %77’sinin Buke’nin yasasını red ettiği ortaya çıktı. Buna ek olarak, Bukele’yi üyelerinden biri olarak gören muhalefet partisi ise Bitcoin yasasını durdurmak amacı ile dava açtı. El Salvador’da bu hafta sıcak gelişmeler yaşanıyor ve eylemler ise hala devam ediyor. Tartışmalar sürerken bugün BTC 32 bin dolar düzeyinin üzerine çıkış yapmayı başardı.