• BITCOIN/TL
  2171515,676
  % 0,29
 • ETHEREUM/TL
  100026
  % -1,17
 • RIPPLE/TL
  16.7
  % -1,13
 • BITCOIN CASH/TL
  15775.76,740
  % -0,11
 • LITECOIN/TL
  2697.6
  % -0,77
 • COSMOS HUB/TL
  271.85
  % -2,79
 • CARDANO/TL
  15.4
  % -1,37
 • TETHER/TL
  32.25
  % 0,00

El Salvador Dipten BTC Satın Aldı!

El Salvador Dipten BTC Satın Aldı!

Orta Amerika’nın en küçük ülkesi olan El Salvador, Haziran ayından bu yana kripto para piyasalarının adını en çok andığı ülkeler arasında yer alıyor. Zira El Salvador, Haziran ayında alınan kararla birlikte, ülkede ABD dolarının yanında Bitcoin’i (BTC) de resmi para birimi ilan etti. Böylece Bitcoin, ilk kez bir ülkede yasal para birimi oldu. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Haziran ayı başlarında ülkede bu yönde bir adım atmak istediklerini, bunun için de bir yasa tasarısı sunacaklarını söylemişti. Yasa tasarısı 8 Haziran tarihinde oy çokluğuyla kabul edildi ve yasa 7 Eylül tarihinde resmen yürürlüğe girdi. 7 Eylül tarihinde El Salvador hükümeti, hükümetin oluşturduğu Chivo dijital cüzdana sahip vatandaşlarına 30’ar dolarlık BTC göndermişti. El Salvador, BTC’deki düşüşle yeniden BTC alımı yaptı.

El Salvador, Düşüşü Fırsata Çevirdi

bitcoin fiyatlari

El Salvador’da yasanın yürürlüğe girdiği gün, Nayib Bukele sabah saatlerinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında ülkenin ilk Bitcoin’lerini aldığını duyurmuştu. Bu duyurunun ardından, ülkede Chivo dijital cüzdan indiren vatandaşların hesabına da 30’ar dolarlık BTC’ler gönderilmişti. Yeni hafta açılışında Bitcoin değer kaybederek 45 bin dolar seviyesine kadar geriledi. BTC’deki gerileme ile birlikte El Salvador bu düşüşü alım fırsatı olarak değerlendirdi ve dipten BTC satın aldı. Nayib Bukele, yeni satın alma işlemini de yine Twitter’dan duyurdu.

Nayib Bukele’nin Satın Alma Açıklamaları

Twitter üzerinden açıklama yapan Nayib Bukele, erken saatlerde Bitcoin satın aldıklarını açıkladı. Bukele söz konusu Twitter açıklamasında “Kısa süre içinde dipten 150 yeni Bitcoin satın aldık. El Salvador’un şu anda 700 Bitcoin’i bulunuyor” sözlerine yer verdi. Nayib Bukele bu açıklamasını yaptığı sırada satın alınan 150 adet BTC 6,8 milyon dolara denk geliyordu. Dipten Bitcoin satın alan El Salvador, böylece BTC’deki düşüşleri de fırsata çevirmiş oldu. Nayib Bukele, satın alma duyurusunun ardından yine Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında, takipçilerine “başkanlık tavsiyesi” de verdi. Bukele, bu tavsiyesinde “dipten satın alma” işleminden övgüyle bahsetti ve “Dipten satın alırsan seni asla yenemezler” sözlerini dile getirdi.

Bitcoin Haftaya Düşüşle Başladı

bitcoin fiyatlari

Lider kripto para birimi Bitcoin, Pazartesi günü erken saatlerde 45 bin dolar seviyesine kadar geriledi ve ardından bir toparlanma yaşadı. Ancak analistler BTC’nin hala kritik bölgelerde olduğunu ifade ediyor. Yazım sırasında BTC 45 bin 623 dolar seviyesinde işlem görüyor. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin, BTC satın aldığını duyurmasından sonra gün içinde BTC’nin bu habere nasıl tepki vereceği takip edilecek.

El Salvador’un Toplamda 700 Bitcoin’i Bulunuyor

Son satın alma işlemiyle birlikte El Salvador’un elinde toplamda 700 adet Bitcoin bulunuyor. Yasanın yürürlüğe girdiği gün olan 7 Eylül tarihinde de El Salvador, 400 Bitcoin satın almıştı. El Salvador’un, BTC alımlarına devam etmesi bekleniyor.