• BITCOIN/TL
  2147882,533
  % 2,56
 • ETHEREUM/TL
  114521
  % 2,06
 • RIPPLE/TL
  19.23
  % 8,86
 • BITCOIN CASH/TL
  12868.52,444
  % 0,78
 • LITECOIN/TL
  2409.94
  % 2,77
 • COSMOS HUB/TL
  215.75
  % 3,37
 • CARDANO/TL
  14.58
  % 1,53
 • TETHER/TL
  33.08
  % 0,33

Dünya Bankası, Bitcoin’e Geçiş Sürecinde El Salvador’a Yardımcı Olmayacak!

Dünya Bankası, Bitcoin’e Geçiş Sürecinde El Salvador’a Yardımcı Olmayacak!

Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para olarak benimsemesi ardından yaptığı çağrıya kayıtsız kaldı. El Salvador girişimi ardından Dünya Bankası’ndan yardım istedi ancak banka yardım talebini reddetti.

Dünya Bankası, El Salvador’un Bitcoin’i yasal para olarak görmesi konusunu desteklemediğini açıkladı. Bu açıklamayı yaparken, Bitcoin’in çevresel kaygılara sebep olduğunu, madenciliğinin çok enerji tüketimine sebep olduğunu belirtti. Diğer yandan Bitcoin’in yasal olarak kullanımında şeffaflık problemine de yol açacağını belirten Dünya Bankası, bu yüzden işleme destek vermediğini açıkladı.

Dünya Bankası Sözcüsü Açıkladı!

dunya bankasi nedir

Konu hakkında açıklama yapan Dünya Bankası sözcüsü,“Hükümet Bitcoin konusunda yardım talep etmek için bize yaklaşsa dahi, çevresel faktörler, kaygılar ve şeffaflık eksikliği gibi sorunlar ele alındığında, bu durum Dünya Bankası olarak destekleyebileceğimiz bir şey değil.“ ifadelerini kullandı.

Ancak, Dünya Bankası, El Salvador’da sadece şeffaflığı sağlamak adına girişimlere destek çıkabileceğini belirtti. Dünya Bankasının bu yardım talebini geri çevirmiş olması ise sektörün önde gelen isimlerinden tepki aldı. Bitcoin savunucuları arasında öne çıkan Anthony Pompliano, “Dünya Bankası Bitcoin’den nasıl para kazanılacağını bir türlü çözemedi.“ dedi.

Dünya Bankası Tepki Aldı!

Blockchain geliştirme şirketleri arasında olan Blockstream’in CEO’su Samson Mow haberlerden son derece rahatsız olduğunu, Dünya Bankasının eski yardım sever haline dönmesi gerektiğini açıkladı. Gelişmelerin yaşanmasına sebep olan Başkan Nayib Bukele’nin aldığı karar ise dünyanın dört bir yanındaki kripto para savunucularını ve madencilerini heyecanlandırmaya devam ediyor. Aynı zamanda otoritelerden eleştirilerde sürüyor.

IMF, El Salvador’un Kararı Hakkında Açıklama Yaptı!

Bitcoin’in yasal para olması konusu hakkında bir açıklamada ekonomist Steve Hanke tarafından geldi. Ünlü ekonomist,“ El Salvador’un Btcoin’i yasal para olarak kullanması ekonomiyi tamamen çökertebilir.“ dedi.

IMF’ de El Salvador’un bu hareketi hakkında olumsuz bir görüşe sahip. Hatta Bitcoin’i yasal para olarak kabul etmemeleri için ülkeye 1 milyar dolarlık destek verebileceklerini belirtti. Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’un Bitcoin’i yasal para olarak kabul ettiyse temkinli hareket etmesi gerektiğini açıkladı.

Maaş Ödemeleri Henüz BTC İle Olmayacak!

dunya bankasi nedir

Çalışma ve Sosyal Refah Bakanlığı çalışanlarının maaş ödemeleri için Bitcoin seçeneğinin daha iyi olacağı konusunda görüşme başlattıklarına yönelik haberler dün basına yansıdı. İlgili haberler ardından açıklama yapan Bakan Rolando Castro, ise henüz bunu görüşmediklerini dile getirdi. Bu açıklama ile gündemden söylentileri kaldıran bakan daha fazla detay vermedi.