• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Dev Balinalar Çin’in Baskılarını Fırsat Bildi! 80 Bin BTC Alımı Yapıldı!

Dev Balinalar Çin’in Baskılarını Fırsat Bildi! 80 Bin BTC Alımı Yapıldı!

Geçen hafta Çin Merkez Bankasından gelen kripto paralara yönelik yeni baskı ve yaptırım haberleri tüm dünyada ve kripto para endüstrisinde etkilerini anında gösterdi. Çin Merkez Bankası yaptığı açıklam ile kripto para alışverişlerini ve kripto paralardan fiat üzerine yapılacak tüm işlemleri, ülke içerisinde artık yasa dışı faaliyet olarak nitelendireceğini duyurdu. Bu haberin kısa sürede yayılması ile kripto para borsalarında da yatırımcılar tarafından fiyatlandırılması yapıldı. Haber izle tedirgin olan yatırımcı Bitcoin  satımı gerçekleştirirken bazı yatırımcılar için ise bu durum bir fırsat olarak algılanmış durumda.

Fırsat Olarak Görüldü

bitcoin piyasasinda son durum

Önceki senelerde veya yeni yatırımcık olması farketmeksizin elinde 1000 BTC ve üzerinde varlık bulunduranları verilen isim olan “Balina” daha küçük yatırımcının aksine bu durumu fırsata çeviren kesin olarak piyasalarda işlem yapmaya devam etti. Çin merkez bankasının haberi duyurmasının hemen ardından sert bir düşüş yaşayan Bitcoin ve diğer altcoinler bazı alım yapma bölgeleri de oluşturdu.

80 Bin BTC Alımı

Balinalar Bitcoin’deki bu gerilemenin ardında 40 bin dolar ile 41 bin dolar arasında bazı büyük alımlar gerçekleştirdi. Piyasa uzmanları ve analistlerin yakından takip ederek bilgilendirdiği alımlar sırasında 80 binden fazla BTC hali hazırda cüzdanlarında 1000’den fazla BTC bulunduran hesaplar tarafından alındı. Bu durum sonrasında ise Bitcoin fiyatlarında bazı düzeltmeler görüldü. Alım yapılan cüzdanların daha önceden de Çin’den gelen baskı ve yaptırım haberlerinden sonra alımlar gerçekleştirmiş olan cüzdanlar olması dikkat çekici olarak karşılandı.

Madencilik Faaliyetlerine de Baskı Var

btc yatirimi

Çin daha önce de Bitcoin madenciliği yapan kişi ve şirketlerin ülkedeki faaliyetlerini kısıtlayarak bazı baskılar uygunlamıştı. Madencilik faaliyeti için yüksek elektrik kullanımı gereki iken, Bitcoin madenciliği faaliyeti yürüten bazı şirketler bu elektrik kullanımını en ucuza indirgemek için Çin’in bazı bölgelerinde bu işleme devam etmektedirler. Çünkü Çin’in bazı bölgelerinde elktirik dünyanın ve ülkenin geri kalanına göre daha ucuza kullanılıyordu. Çin bunun önüne geçmek için bu şirketlere ekstra yorumlar uygulayarak kendi ülkesi üzerinde üretimlere ayrıca vergilendirmeler getirdi. Asya’nın en büyük ekonomisinin kripto para sektörü ile savaşı önümüzdeki günlerde de gündem olmaya devam edecek gibi duruyor.