• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Çin’in Kripto Para Yasağında Gelişme: Madenci Operasyonları Askıya Alındı!

Çin’in Kripto Para Yasağında Gelişme: Madenci Operasyonları Askıya Alındı!

Çin kripto para ticaretine ve madencilik işlemlerine yönelik yeni yasakları ile gündeme gelemeye devam ediyor. Hem madencileri hem de madencilik havuzlarını ilgilendiren yasaklar, madencilerin denizaşırı alanlarda fırsatları aramak zorunda kalmalarına neden oldu.

Çin’de madencilerin kripto para operasyonlarının askıya alınması ile birlikte, yeni coğrafyalarda şans arama konusu gündeme geldi. Bu gün analist ve yatırımcıların sorduğu önemli soru ise Çin yerel madencileri yeni fırsatları Kuzey Amerika’da mı yoksa Avrupa’da mı arayacaklar.

Çin Kararları BTC Fiyatlarına Baskı Yapıyor!

cin bitcoin tutumu

Çin devletinin son dönemlerde kripto madenciliği ve ticaret işlemlerini yasaklama kararları, kripto para piyasasında da değer kayıplarına yol açtı. İlk yasaklama haberleri ardından hafta sonunda yüz milyarlarca dolar piyasadan silindi. Ana kripto para biriminde ise fiyat gerilemesi oldu.

Kayıpların oluşması ardından BTC’de fiyat gerilemesi görülürken, Çin’de yasakların hızlandırıldığı açıklandı. Pekin’de kripto alanındaki düzenleyici çabalarını hız kazanması ardından, Çin’de yerel bir hamle ile madenciler hakkında yeni düzenleme getirildi. Tüm bu hızlanan adımlar, analistlere göre BTC fiyatları üzerinden aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

Çin Dünyadaki Madenciliğini %70’ini Oluşturuyor!

Daha önce gündeme geldiği gibi Çin sadece kendisi dünyanın kripto para üretiminin büyük bir kısmını gerçekleştiriyor. Dünyanın madencilik pazarının %70’ini Çin’deki madencilik işlemlerinin oluşturduğu biliniyor. Analistler bu yüzden Çin madencilerinin kısa sürede madencilik tesislerini kapatmayı düşenseler dahi, etkilerin çok geniş kapsamlı olacağından söz ediyorlar.

Huobi Mall Taşınıyor!

Madencilerin kısıtlamalara maruz kalmaları ardından ise 23 Mayıs 2021’de kripto para borsası Huobi Mall, bütün saklama işlemlerini askıya aldığını açıkladı. Huobi Mall, operasyonlarını Çin dışındaki bir denizaşırı pazara taşımayı amaçladığını duyurdu.

Madenciler Denizaşırı Anlaşmalara Yöneldi!

Çin’in madencilere yönelik kararlarını açıklaması ardından bir telegram gurubu ise kripto para dünyasına duyuru yaptı. Duyuru içeriğinde,“ Bu arada, gelecekte maden ocaklarının ihracatının önünü açmak için denizaşırı hizmet sağlayıcıları ile iletişim kuruyoruz. Endişelenmeyin ve sakinleşin.“ ifadelerine yer verildi.

BTC.TOP Taşınıyor!

cin aciklamalari

Gelişmeler ardından son bir açıklama ise geniş BTC madencilik havuzu olan BTC.TOP’tan geldi. Şirketin yöneticisi konumunda olan Jiang Zhuoer, işlemlerini Kuzey Amerika’ya taşımayı planladığını belirtti. Konu hakkında açıklama yapan isim,“ Uzun vadede, Çinli düzenleyicileri evlerde madencilik işlemlerinin yapılmasına engel koydular. Çin nerdeyse tüm kripto madenciliği tesislerini denizaşırı ülkelere satacak. Sonunda Çin kripto hash rate gücünü dış pazarda kaybedecek.“ dedi.