• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Çin’de BTC Madenciliği Kısıtlanırken, Arjantin’de Patlama Yaşanıyor!

Çin’de BTC Madenciliği Kısıtlanırken, Arjantin’de Patlama Yaşanıyor!

Çin tarafından, Bitcoin madenciliğine karşı yapılan regülasyonlar, ülke çapında yer alan madencileri korkuttu. Çin içindeki madencilerin cihazlarını satmaya başladıkları açıklandı. Özellikle İç Moğolistan’daki madencilerin bu durumdan etkilendikleri belirtildi.

Çin’deki madencilerin cihazlarını gözden çıkarmaları üzerine madencilik alanında bir boşluk oluştu. Bu boşluğu ise en iyi şekilde doldurmak için girişimlerde bulunan taraf Arjantin madencileri olarak görülüyor. Bloomberg tarafından yapılan habere göre, Arjantin’deki ekonomik krizle birlikte birçok yatırımcı Bitcoin madenciliğine yöneldi veya geri döndü. Nicola Bourbon bu konu hakkında görüşlerini paylaştı. Ünlü isim ülkedeki elektrik ücretlerinin kötü ekonomik duruma göre ucuz olduğunu bu koşullarda ise BTC madenciliği yapmanın daha doğru olduğunu açıkladı.

Arjantin’de BTC Madenciliğine İlgi!

bitcoin yukselis

BTC’de kısa süre önce meydana gelen ve neredeyse %50 oranını bulan düşüşe rağmen, Arjantin’de madencilik faaliyetlerinde artış görülüyor. Çünkü düşük elektrik masraflarına bağlı olarak yatırımcılar bu yolu avantaja çevirebiliyorlar.

Arjantin hem dünyanın en büyük doğalgaz ihracatçılarından biri hem de elektrik ücretleri oldukça uygun. Ortama olarak bir aylık elektrik üretim bedelinin, düşük maaşların %2’sine tekabül ettiği biliniyor. Bu oran ise krizden etkilenen bölgeler için veriliyor. Benzer bir durum yine İran içinde gözlemlendi.

İran’da Madencilik Tercihleri Arttı!

İran’da uygun elektrik tariflerine bağlı olarak madencilik işlemlerinde artış görüldü. Madencilerin bir kısmının ise bu alana taşınarak, faaliyetlere devam etme yönünde düşünceler içinde olduklarını belirtiliyor. Ciddi madencilik patlamalarının yaşandığı İran ve Arjantin’de ilerleyen dönemlerde sonuçların ne olacağı ise merak konusu halini aldı.

Bu Ülkelerden Arjantin’e Madenci Göçü Var!

bitcoin yukselis

Kolombiya, Brezilya ve Şili gibi ülkelerde ise durum tüm gelişmelerden daha farklı bir yöne gidiyor. Burada yer alan madencilerin hızla Arjantin’e geçiş yapmak istedikleri gündeme yansıyor.

Enflasyonun %50 düzeyinin de üzerinden olduğu ülkede Bitcoin madenciliğine olan bu ilgilinin büyüklüğü tüm uzmanları şaşırttı. Ülkenin Bitcoin üretiminde şuanda altın çağını yaşadığı açıklandı. Bu alan gelen yeni madencilerin ise üretime devam ettikleri belirtiliyor. Bu haberler diğer madencilerinde Arjantin’i araştırma girişimlerine hız kazandırıyor.

Tüm bu göç ve madencilik işlemlerine yönelik kısıtlama gündeminde, Bitcoin hakkında dünya basınına yansıyan görüşlerin etkisinin olduğu düşünülüyor. Bunların en başında ise madencilik işlemlerinin yüksel elektrik tüketimine yol açtığını ifade eden görüşler yer alıyor. Diğer yandan madenciliğin çevresel kaygıları doğurduğunu düşünen iş insanları ise kontrol şartlarını gerekli buluyorlar.