• BITCOIN/TL
  2253183,124
  % 0,06
 • ETHEREUM/TL
  126844
  % 6,21
 • RIPPLE/TL
  17.06
  % -0,57
 • BITCOIN CASH/TL
  16417.84,131
  % 1,33
 • LITECOIN/TL
  2810.39
  % 1,33
 • COSMOS HUB/TL
  277.73
  % 0,21
 • CARDANO/TL
  15.69
  % 0,93
 • TETHER/TL
  32.19
  % 0,06

Çin Ekonomisi Gündeminde Yine BTC Var! Kısıtlamalar Gelecek!

Çin Ekonomisi Gündeminde Yine BTC Var! Kısıtlamalar Gelecek!

Ana akım medyada bu hafta BTC hakkında daha çok olumsuz madde başlıklarına yer verildi. Bununla birlikte BTC/USD paritesi Cuma günü kısa süre içinde %10’luk değer kaybı gerçekleştirdi.

Bu hafta kripto para piyasasına yönelik yaşanan gelişmeler olumsuz madde başlıklarını içerdiği için ana akım medyada da bunlar konu alındı. BTC/USD paritesinde oluşan %10’luk değer kaybı ardından ise Cumartesi günü de düşüş trendi devam ediyor. Bir önceki hafta Çarşamba günü ilk olarak 30 bin dolar seviyesine doğru gerileyen ardından 42 bin dolara yükselerek tutunan BTC, ikinci düşüş trend ile karşılaşıyor. Olumsuz gelişmelerin hala devam etmesine bağlı olarak BTC, 22 Mayıs 2021’de saatler 09:44’ü gösterirken 35.944 dolarlık fiyatı ve %9.95 değer kaybı oranını tabloya alıyor.

Çin, BTC Alım Satımını Azaltacak!

solona

Endişeleri meydana getiren gelişmeler devam ederken yeni bir açıklama ise Çin’den geldi. Çin hükümeti madenciliği, BTC alım satımlarını azaltma ve bireysel riskleri karlı biçimde önleme konusunda çalışmalar başlatacağını belirtti. Çin kendi yetki alanı dahilinde olan topraklarda kripto para faaliyetlerini kontrol etmek için belirli girişimleri yapacağından çok söz ediyordu. Ancak artık bunlar için bir girişimde bulunulacağı açıklandı.

Çin’de yer alan medya kaynakları ise kripto para piyasasını sarsabilecek yeni gündem maddelerinin açığa çıkabileceğini belirttiler. Bu detaylar ile birlikte BTC için fiyat belirsizlikleri yine artarken yatırımcılar ise alım veya satım kararlarını vermekte kararsızlığı sürdürüyorlar.

Analistler, Çin Hakkında Konuştular!

Yaşanan gelişmeler ardından kripto para dünyasınca yakından takip edilen, popüler yorumcu Whalepanda ise bir açıklama yaptı. Açıklamasında,“Bırakın da Çin, Bitcoin işlemlerini yasaklasın!“ dedi. Bu açıklama ardından yapılan diğer yorumlara da bakıldığında aslında kripto para analistlerinin ve yorumcularının Çin kararlarını yüksek oranda takip etme gereği duymadıkları ortaya çıktı. Analistler diğer yandan, Çin’in zaten madencilik çiftliklerinde BTC ürettiğini bu açıklamaları yorumlamakta bu yüzden güçlük çektiklerini belirttiler.

BTC Dış Etkilere Dayanıklı!

Geçmişte yapılan araştırmalara göre BTC madenciliği kısıtlansa dahi BTC madencilerinin farklı verimli alanlar bularak üretime devam etme konusunda oldukça başarılı oldukları biliniyor. BTC’nin madencilik açısından dış şartlardan gelen etkilere karşı dirençli olduğu ise yine istatistiksel olarak görülüyor. Analistler bu yüzden tüm kısıtlamaların fiyatlarını düşürebileceğini ancak bunun sonsuza sürmesinin mümkün olmadığını belirttiler.

Hong Kong’da BTC’ye Mesafeli!

btc piyasasi

Bu hafta Çin ile ilgili haberler gündeme taşınsa da kısa süre önce Hong Kong’unda BTC hakkında belirli açıklamalarda bulunduğu biliniyor. Hong Kong’da yer alan düzenleyiciler sadece milyoner BTC üreticilerinin madencilik yapmalarına izin verileceğini geri kalan madenci kesimimin ise artık işlem yapamayacağını açıklamışlardı.