• BITCOIN/TL
  2140342,639
  % 2,02
 • ETHEREUM/TL
  114470
  % 2,01
 • RIPPLE/TL
  19.08
  % 8,42
 • BITCOIN CASH/TL
  12909.42,151
  % 0,98
 • LITECOIN/TL
  2413.73
  % 2,89
 • COSMOS HUB/TL
  216.57
  % 3,75
 • CARDANO/TL
  14.56
  % 0,74
 • TETHER/TL
  33.08
  % 0,14

Chicago Opsiyon Borsası BTC ETF’ini Listemek İstedi! Top SEC’de!

Chicago Opsiyon Borsası BTC ETF’ini Listemek İstedi! Top SEC’de!

Chicago Opsiyon Borsası, SEC’in kontrol sürecinde tutmuş olduğu VanEck Bitcoin ETF’ini listeleme talebini geride kalan günlerde gerçekleştirmişti. Bu kez ise başka bir listeleme talebiyle SEC’e başvuruda bulundu.

Yatırım devlerinden olan Fidelity ile ilişkili Wise Origin Bitcoin Trust isimli Bitcoin ETF’ini de listelemek istediğini SEC’e belirtti. SEC tüm talepler için değerlendirme sürecini başlattığını açıkladı. Analistler ise bu kez SEC ‘in listeme taleplerine onay verebileceğini düşünüyorlar. Geçmişte ise SEC’in talepleri çok kez ret ettiği biliniyor.

Dosya Talep İçin Sunuldu!

yatirim sirketi

CBO tarafından dosya iletimi ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan talep ardından, Cboe Borsası da SEC’in inceleme işlemleri gerçekleştireceği Wise Origin BTC ETF’ine destek sağladığını gösterdi.

Diğer yandan Wise Origin, Bitcoin ETF başvuru talebini 2021 yılının Mart ayında gerçekleştirmek istemişti. Ancak, 19b-4 isimli dosyayı işleme koymadan ve iletmeden değerlendirme süreci için onay alınamayacağından başvuruyu ileri bir tarihe atılmıştı. Bu dosyayı sunabilmek için ise Cboe veya NTSE Arca gibi borsalarla güvenilir ortaklık kurma hedefine ulaşılması gerekiyordu. Tüm adımlar ardından 11 Mayıs tarihinde 19b-4 dosyası ile başvuru sağlandı ve karar verme konusunda top SEC’e devredildi.

ETF Listelemede Talepleri Artıyor!

Gündem maddeleri ele alındığında, CBOE, hala SEC’den onay bekleme periyodu içinde olan VanEck’in Bitcoin borsa fonuna olan desteğiyle adından söz ettiriyor. Gündeme yansıyan gelişmelere bakıldığında Kryptoin ve WisdomTree’nin de Bitcoin ETF’leri için CBOE yanında yer almayı seçtikleri sonunca ulaşılıyor. Bu konunun diğer bir tarafı olan Valkyrie ise ETF için NYSE Arca borsası ile ortaklık kurma fikrini taşıyor.

Kurumsal Yatırımcılar ETF’leri Tercih Ettiler!

Son yıllara baktığımızda, en hızlı gelişen kripto varlıklar arasında olan BTC’yi kullanarak yatırım yapmak isteyen kurumsal şirketlerin,  farklı sorunlar ile karşılaşmamak için doğrudan BTC satın alma yoluna gitmediklerini görüyoruz. Onlar daha çok ETF’ler üzeriden Bitcoin yatırımı yapmaktan yana olduklarını açıkça gösteriyorlar. Bu tercihe bağlı olarak kurumsal şirketlerden gelen taleplerinin ETF’ler üzerinde yükselmesi, listeleme başvurularının sayılarında artışa neden oluyor.

SEC Onay Verebilir mi?

yatirim bitcoin hamlesi

Uzmanlara göre, 2017 yılından bu yana kadar birden fazla kez BTC yatırım listeme başvurularını reddeden SEC, bu kez onay vermeye en yakın noktada yer alıyor. Çünkü Kanada’da ilerleyen ETF süreçlerinin büyük ilgi gördüğü ve fayda sağladığı gündeme yansıyor. Buna bağlı olarak artık SEC’in konuya sıcak bakabileceği düşünülüyor.