• BITCOIN/TL
  2154695,631
  % -0,77
 • ETHEREUM/TL
  115194
  % -0,85
 • RIPPLE/TL
  16.38
  % 1,60
 • BITCOIN CASH/TL
  13571.89,120
  % -3,84
 • LITECOIN/TL
  2542.71
  % -2,40
 • COSMOS HUB/TL
  231.25
  % -1,00
 • CARDANO/TL
  13.26
  % -1,93
 • TETHER/TL
  32.75
  % 0,08

BTC’den Muhteşem Geri Dönüş! Elon Musk Açıklama Yapacak Mı?

BTC’den Muhteşem Geri Dönüş! Elon Musk Açıklama Yapacak Mı?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), Mayıs ayında büyük bir gerileme ile karşı karşıya kalmıştı. Mayıs ayı ortalarında gelen bu çöküşün ardından Temmuz sonlarında toparlanmaya başlayan Bitcoin, Ağustos ayını da oldukça verimli şekilde geride bıraktı ve Eylül ayına da güçlü bir giriş gerçekleştirdi. Bitcoin, bu güçlü girişten sonra 50 bin dolar seviyesindeki fiyat mücadelesinde önemli seviyelere ulaşmayı başardı. Bu fiyat seviyesi Bitcoin’in, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın yaptığı açıklamalar dönemindeki fiyat seviyesini hatırlattı. Zira BTC, son olarak mevcut fiyat seviyesini Elon Musk’ın “Tesla’nın BTC ödemeleri” konusunda açıklamalar yaptığı dönemde test edilmişti.

Elon Musk’ın Açıklamaları, Büyük Çöküşün İlk Adımları Olmuştu

btc yatirimi

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Mart ayı sonlarında piyasada rallinin güçlü etkileri görülmeye devam ederken BTC ile ilgili önemli açıklamalarda bulunmuştu. Musk, CEO’su olduğu Tesla’nın otomobil satışlarında Bitcoin ile ödemeleri kabul edeceğini duyurmuştu. Bu duyuru, BTC’nin o dönemde sert yükselişler elde etmesini sağlamıştı. Ancak bu duyurudan yaklaşık 1,5 ay sonra, 12 Mayıs tarihinde Elon Musk konuya ilişkin bir açıklamada daha bulundu. Musk, bu kez açıklamasında Tesla’nın BTC ödemelerini askıya alacağını açıkladı. Elon Musk, bunun nedeninin ise BTC madenciliğinin yarattığı çevre kirliliği olduğunu dile getirdi. Musk’ın bu açıklamaları ve Tesla’nın BTC ödemelerini askıya alması, Mayıs ayı ortalarında gelen çöküşün ilk adımları olmuştu.

BTC, Elon Musk’ın Açıklama Yaptığı Tarihteki Seviyesine Döndü

Musk’ın yapmış olduğu bu kritik açıklamalardan kısa bir süre sonra Çin, BTC madenciliği ve genel olarak kripto paralara karşı baskıcı politikalarını açıklamaya başladı. Çin’in açıklamalarından sonra BTC çok hızlı şekilde değer kaybetti ve 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolar seviyesini gördü. Bu çöküş sonrası gelen toparlanmalarda BTC, Eylül ayında 50 bin dolar üzerini tekrar test etmeye başladı. Bu geri dönüşte BTC’nin ulaştığı güncel fiyat seviyesi, Elon Musk’ın 12 Mayıs tarihinde BTC konusunda yaptığı olumsuz açıklamalar döneminde görülen seviyeye ulaştı.

BTC’nin Güçlü Olumlu Sinyalleri 21 Temmuz’da Görülmüştü

bitcoin in son fiyati

BTC, Mayıs sonrası ilk ciddi toparlanma işaretlerini 21 Temmuz tarihinde göstermeye başladı. 21 Temmuz’dan sonra 8 gün üst üste pozitif seviyede gün kapatmayı başaran BTC, daha sonra 50 bin dolar seviyesini de aştı. Son olarak 51 bin dolar seviyesini de kırmayı başaran BTC’nin bu seviyenin üzerinde kalıp kalamayacağı haliyle bilinmiyor. Ancak BTC’nin ilk güçlü toparlanma sinyalleri göstermeye başladığı gün olan 21 Temmuz’da “The B Word” konferansı vardı ve Elon Musk bu konferansta BTC ile ilgili olumlu açıklamalarda bulunmuştu.

Piyasa, Elon Musk’ın Olası Açıklamalarına Odaklandı

Bu gelişmeden sonra Elon Musk’ın BTC konusunda olumlu bir açıklama yapma olasılığına odaklanan kripto para toplulukları, bu olası gelişmede BTC’nin bir kez daha güçlü ve olumlu bir hamle yapacağını düşünüyor. Ancak Elon Musk’ın son dönemlerde kripto paralara karşı nispeten ilgisiz kalması, onun bu yönde bir açıklamada bulunup bulunmayacağı konusunda belirsizlik oluşturuyor.