• BITCOIN/TL
  2133273,339
  % 0,85
 • ETHEREUM/TL
  115634
  % -0,12
 • RIPPLE/TL
  16.18
  % 0,02
 • BITCOIN CASH/TL
  12869.42,550
  % 1,25
 • LITECOIN/TL
  2441.96
  % 1,33
 • COSMOS HUB/TL
  227
  % 1,25
 • CARDANO/TL
  12.68
  % 0,69
 • TETHER/TL
  32.86
  % 1,11

BTC Yine Düştü, Panikler Başladı! Altcoinler Nasıl Etkilendi?

BTC Yine Düştü, Panikler Başladı! Altcoinler Nasıl Etkilendi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), içinde bulunduğumuz haftaya 50 bin doların üzerinde giriş yapınca bunun etkileri de oldukça büyük oldu. BTC’nin, Mayıs ayından sonra ilk kez bu seviyenin üzerine çıkması, piyasalarda bir heyecan yaratmıştı. Ayrıca Bitcoin’in “psikolojik direnç” seviyesi olarak gösterilen bu bandı geçmesi, altcoin piyasasını da benzer şekilde yukarı yönlü hareketliliklerle etkilemişti. Ancak hafta içinde Bitcoin, gelen geri çekilmelerle birlikte Çarşamba günü 47 bin dolar bandına kadar düştü. Bu düşüşün etkileri de piyasalarda hızla kendisini gösterdi ve piyasa birdenbire kızıla boyandı. Ancak birçok analist, bu düşüşün sağlıklı bir fiyat düzeltmesi olduğunu söylemiş ve 47 bin dolar seviyesinin önemli bir destek noktası olduğunu vurgulamıştı. BTC, 26 Ağustos tarihinde 47 bin dolar desteğini de kaybedince piyasada bir kez daha panik başladı.

BTC 47 Bin Doların Altına Sarktı, Piyasa Benzer Tepkiler Verdi

btc al sat

Yeni günde BTC’nin 47 bin dolar bandının altına düşmesi, kısa sürede piyasalarda endişeye ve panik satışlarına yol açtı. Birçok yatırımcı, BTC’nin önemli destek seviyesini kaybetmesinden sonra yükseliş hareketliliklerinin bittiğini ve rallinin de sona erdiğini düşünmeye başladı. Ancak bu panik satışlarına rağmen, gün içinde BTC’de daha sert bir düşüş hareketliliği görülmedi. Yine de bu düşüş Etheruem (ETH) ve Ripple (XRP) üzerinde de düşüşler ile etkisini gösterdi. BTC’deki düşüşe paralel şekilde tepki veren ETH, gün içinde 3 bin dolarlık psikolojik seviyeye kadar gerilerken, XRP de 1,1 dolara kadar gerileyerek piyasadaki trendi takip etti.

Analistlerin Bitcoin (BTC) Yorumları

Analistler, BTC’nin 20 Temmuz’dan sonraki yukarı yönlü hareketlilik trendini koruduğunu ifade ediyor. Ancak analistler, üstü test edilen 50 bin dolar seviyesinin bu düşüşle birlikte yok sayıldığını belirtiyor. BTC bu düşüş sonrası 46 bin dolar üzerinde fiyat mücadelesi vermeye başladı. Analistler, şimdiki önemli destek seviyelerinin 43 bin 500 ve 43 bin dolar seviyeleri olduğunu ifade ediyor. Analistlere göre 43 bin 500 dolar altındaki keskin bir kapanış, bir süre daha yükseliş senaryolarını rafa kaldırabilir.

Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP)

xrp nedir

Öte yandan BTC’deki fiyat hareketliliklerini yakından takip eden Ethereum da düşüş sonrası 3 bin 100 dolar seviyesinde fiyat mücadelesi vermeye başladı. BTC’deki yükseliş ile 3 bin 377 dolara kadar yükselen ETH için analistler, sert bir düzeltmenin görülebileceğini ifade ediyor. Analistler, ayıların ETH’de karşılaşacağı seviyeleri 3 bin dolar ve 2 bin 750 dolar olarak yorumluyor.

Bir diğer yandan XRP de 9 Ağustos’tan bu yana büyük bir ralli yaşayarak %77 oranında bir değer artışı yaşamıştı. Ancak daha sonra 1,35 dolara kadar sert bir düşüş yaşayan XRP, son düşüşlerle birlikte 1,1 dolara kadar geriledi. Analistler, XRP için üst direncin 1,27 dolar ve alt noktada desteğin olduğunu ifade ediyor.