• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BTC Verdiği 50 Bin Dolar Seviyesini Geri Aldı!

BTC Verdiği 50 Bin Dolar Seviyesini Geri Aldı!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) dalgalı fiyat hareketlilikleri sergilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, uzunca bir süredir yukarı yönlü fiyat mücadelesi veren BTC 50 bin dolar seviyesini aşarak büyük bir heyecan yaratmıştı. Bitcoin’in 50 bin dolar seviyesini aşmasının arkasındaki en büyük etkenlerden biri de dev dijital ödeme platformu PayPal’ın İngiltere attığı adım etkili olmuştu. ABD’deki kullanıcılarına kripto para hizmetleri sunan PayPal, aynı hizmeti İngiltere’deki kullanıcılarına da sağlamaya başladığını açıklayınca, Bitcoin bu açıklamaya hızlı bir yükselişle karşılık vermiş ve haftayı 50 bin dolar seviyesinin üzerinde açmıştı. Ancak daha sonra gelen düşüşlerle birlikte Bitcoin, o haftayı da düşüş eğiliminde geçirmişti.

Bitcoin Bir Kez Daha 50 Bin Doların Üzerine Çıktı

btc yatirimi

Düşüş eğiliminde geçen haftanın ardından Bitcoin, yeni haftaya da yatay seyirde giriş yaptı. Yeniden 50 bin dolar üzerine çıkmak için mücadele gösteren Bitcoin, bu süreçte birkaç kez daha sert düşüşlerle karşılaşmıştı. Hafta içinde 50 bin doları test ederken sert düşüşler yaşayarak 47 bin dolardaki desteğini de kaybeden BTC, ardından bu mücadelesini 47 bin dolar için göstermeye başlamıştı. 47 bin doları geçmeyi başaran Bitcoin, değer artışlarını korumayı başardı ve yükseliş eğiliminde bir kez daha 50 bin dolar seviyesinin üzerine yükseldi. 1 haftalık aranın ardından tekrar 50 bin dolar seviyesinin üzerine yerleşen BTC, bu yükselişe rağmen tüm zamanların rekoruna hala %20’den fazla uzakta duruyor.

BTC Rekorundan Hala Uzakta

Bitcoin, 14 Nisan tarihinde 64 bin 890 dolar seviyesinde tüm zamanların rekorunu kırdı. Ardından yeni günde 50 bin doların hemen üzerine çıkmayı başaran BTC’nin rekor seviyesine ulaşması için %22 oranında değer artışı yaşaması gerekiyor. Son 24 saatte %6 oranında değer artışı yaşayarak 50 bin dolar üzerine tekrar yerleşen BTC için analistler, bu olası %22’lik yükselişin mümkün olabileceğini ifade edebiliyor. Zira analistlere göre toparlanmaya başlayan hash oranları da BTC için olası ralli sinyalleri gösteriyor.

Hash Oranları Toparlanmaya Başladı

BTC hash oranı, bu yılın başlarında başlayan ve Mayıs ayı ortalarından itibaren hızlanan BTC madenci göçünden sonra tekrar toparlanmaya başladı. Bilindiği gibi BTC hash oranının çok büyük bir bölümünü karşılayan Çin’deki BTC madencileri, 2021’in başlarında Çin dışındaki ülkelere göç etmeye başlamıştı. Ardından Mayıs ayında Çin, madencilere karşı yasaklayıcı ve baskıcı tavrını arttırınca, madencilerin göçü de hızlanmıştı. Bununla birlikte ciddi düşüşler yaşayan hash oranları da toparlanmaya başladı.

Kripto Madencileri ve BTC Fiyatı

btc al sat

CryptoQuant verilerine göre kripto para madencileri, Haziran ayından sonra tekrar madencilik ekipmanları almaya başladı. Haziran ayından bu yana madencilik ekipmanları satın alan madencilerle birlikte, BTC fiyatı için yükseliş tahminleri de artmaya başladı. Birçok analist, BTC madencilerinin pozisyonları ile birlikte BTC fiyatının yükselebileceğini ve kısa vadede 48 bin dolar seviyesini güçlü bir destek noktası haline getirebileceğini düşünüyor.