• BITCOIN/TL
  2099090,693
  % -3,75
 • ETHEREUM/TL
  100169
  % -5,09
 • RIPPLE/TL
  16.12
  % -8,22
 • BITCOIN CASH/TL
  16219.81,509
  % -8,03
 • LITECOIN/TL
  2592.95
  % -6,39
 • COSMOS HUB/TL
  275.64
  % -7,11
 • CARDANO/TL
  15.43
  % -5,79
 • TETHER/TL
  32.38
  % -0,02

BTC Neden Yükselecek? Analistler 5 Gösterge ile Açıkladı

bitcoin ureticileri

Kripto para piyasaları Mayıs ayından sonra ilk kez bu kadar güçlü ve uzun soluklu bir toparlanma sinyali gösterdi. Temmuz sonlarında Bitcoin’in (BTC) yeniden yükselişe geçip 40 bin dolar seviyesini test etmesiyle birlikte başlayan süreçte, neredeyse tüm kripto para birimleri de yukarı yönlü ivme kazandı. Bitcoin 45 bin dolar seviyesinin de üzerine çıkmayı başarıp 48 bin dolar seviyesini test etmeye başlayınca, Mayıs ayındaki çöküşün izlerinin artık yavaş yavaş silindiği düşüncesi de piyasalarda sıkça gündeme gelmeye başladı ve bu düşünce yapısı varlığını korumayı sürdürüyor. Zira piyasalarda hala yükseliş odaklı beklentiler var ve analistler, BTC başta olmak üzere yükseliş sinyallerinin görüldüğünü ifade ediyor.

Kripto para sektörünün popüler analiz kanallarından A Chain of Block, bünyesinde birçok kripto para analisti bulunduruyor. Kanal, şimdilerde daha fazla BTC satın almak ve daha fazla birikim yapmak için ideal zamanlar olduğunu iddia ediyor. Zira A Chain of Block, BTC’nin yükselişlerine devam edeceğine inanıyor ve bunun için de 5 güçlü nedenlerinin olduğunu söylüyor.

Stok Akış Modeli’nin İşaret Ettiği Seviyeler

btc nedir

A Chain of Block kanalı BTC’deki yükseliş için ilk olarak Stok to flow (S2F – stok akış) modelini işaret ediyor. PlanB’nin BTC için uyarladığı modelden yola çıkan analistler, bu modelin BTC için doğru tahminlerde bulunduğunu ve bundan sonraki tahminlerin de doğru olacağını iddia ediyor. Analistlerin de belirttiği gibi S2F modeli 2019’da ortaya çıktığından bu yana neredeyse hiç yanılmadı. Model, BTC’nin önce 100 bin dolara, ardından 288 bin dolara gideceğini söylüyor. Ancak modelin daha önce neredeyse hiç yanılmamış olması, önümüzdeki dönemlerde yanılmayacağı anlamına gelmiyor.

Haftalık MACD Göstergesi

Analistler nedenlerde ikinci sırayı haftalık MACD’ye ayırdı. Analistler MACD’nin Nisan ayında kırmızıya döndüğünü ve aylar sonra yeniden yeşil bölgeye geçtiğini ifade ediyor. MACD, bir varlığın genel anlamda yörüngesini belirlemek için klasik bir yorumlama yöntemidir.

Balina Hareketlilikleri ve Stablecoinler

Analistler 3. neden olarak balina hareketliliklerini işaret ediyor. A Chain of Block analistleri, borsalara yüklü miktarlarda stablecoin girdiğini ifade ediyor. Analistlerin işaret ettiği bu durum, genellikle piyasalarda yükseliş sinyali olarak yorumlanıyor. Analistlerin de işaret ettiği gibi sadece 19 Ağustos tarihinde borsalara 222 milyon dolarlık stablecoin giriş yaptı.

BTC – Altın Kıyaslamaları

A Chain of Block analistleri nedenler arasında 4. sırayı Bitcoin – altın kıyaslamasına ayırmış durumdalar. BTC’nin altını devireceğini düşünen analistler, “The Wolf of All Streets” programının sunucusu Scott Melker’in bu yöndeki fikirlerini de argüman olarak sunuyorlar. Analistler, olası bir BTC ETF onayının da bu alanda BTC’yi destekleyeceğini düşünüyor.

Twitter CEO’sunun Madencilik Açıklamaları

twitter

Analistler son olarak BTC’den yükseliş beklemelerinin nedenleri arasına Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey’in BTC madencilik açıklamalarını ekledi. Dorsey, Salı günü Compass Mining ile madencilik yapmayı denediğini ifade etmişti. Analistler, bu durumun ana akımda BTC’nin daha fazla benimsenmesini sağlayacağını düşünüyor.