• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BTC Neden ve Nasıl Bu Kadar Hareketlendi?

BTC Neden ve Nasıl Bu Kadar Hareketlendi?

Kripto para piyasaları adına 2021 yılı çoktan eşsiz bir yıl olmayı başardı. Zira Aralık 2020’de başlayan ralli ile birlikte 65 bin dolar seviyesine kadar yükselen Bitcoin (BTC), beraberinde genel anlamda kripto para piyasalarının da yükselmesine önayak olmuştu. Öte yandan bu süreçte sektöre on milyonlarca yeni yatırımcı girdi ve bu yatırımcılar arasında sayısız kurumsal yatırımcı da yer aldı. Bir diğer yandan işletmeler ve şirketler, kabul ettikleri ödeme sistemlerine peş peşe kripto para ile ödemeleri de dahil etmeye başladı. Tüm bu gelişmeler ışığında sektörü inanılmaz ölçülerde büyüdü. Ancak Ekim ayından itibaren kripto para sektöründe daha da ilginç gelişmeler yaşandı.

Kripto Piyasasında Sıra Dışı Gelişmeler Yaşanıyor

bitcoin yukseliyor mu

Bitcoin geçtiğimiz ay, hızlı bir düşüşle 40 bin dolar seviyesine kadar geriledi ve günler sonra yeniden 50 bin dolar seviyesini aştı. Bu ani fiyat değişiklikleri piyasada oldukça şaşırtıcı bir gelişme olarak karşılanırken, balinaların bu fiyat değişiklikleri sırasında yaptıkları da oldukça şaşırtıcı gelişmeler olarak kabul gördü. Zira balinalar, özellikle BTC 40 bin dolar seviyelerindeyken yüklü alımlar gerçekleştirdi. 6 Ekim tarihinde ise birkaç balinanın 10 dakika gibi bir sürede aldıkları 1,6 milyar dolarlık Bitcoin’in fiyatı, çok hızlı şekilde 55 bin 500 dolar seviyesine kadar yükseldi.  Ancak piyasalardaki enteresan gelişmeler bununla da sınırlı kalmadı.

Gelişmeler Olası Bitcoin ETF’ine İşaret Ediyor

Piyasada yaşanan bu hareketliliklerin arkasında kimlerin ya da nelerin olduğuna ilişkin tartışmalar devam ederken, analistler olası bir Bitcoin ETF onayına işaret ediyor. Analistler, bu yüksek hacimli işlemlerin arkasında kurumsalların olabileceğini ifade ediyor. Bazı analistlere göre, CME’deki yüklü alımlar da içeriden bilgi almayı başaran kurumsallar tarafından yapılıyor. Spot ve vadeli fiyatı arasındaki farkta ciddi ölçüde bir artış gerçekleşti. Cantango’nun CME’de Panama merkezli Deribit borsasından daha yüksek olması, piyasadaki bu güçlü satın alma baskısı için ABD’yi işaret ediyor. Zira SEC Başkanı Gary Gensler, 1940 Yatırım Şirketi Yasası bünyesinde düzenlenebilecek CME vadeli işlemlerinin desteklediği Bitcoin ETF’i için destek kapılarını açtığını dile getirmişti.

ABD, Çin’in Yasaklamalarını Fırsat Olarak Mı Görüyor?

bitcoin piyasasinda son durum

Bloomberg Kıdemli ETF Stratejisti Eric Balchunas, Ekim ayında vadeli işlemlere dayalı bir Bitcoin ETF’nin, SEC tarafından onaylanma ihtimalinin %75 olduğunu iddia etti. Öte yandan SEC eski başkanı Jay Clayton da yakın tarihli bir röportajında, Bitcoin ETF’nin imkansız olmadığını ve belli şartlarda bunun kabul edilebileceğini ifade etmişti. Bir diğer yandan SEC’nin masasında Ekim ve Kasım ayında onay alabilecek 5 ayrı ETF başvurusu da bulunuyor. Çin’in kripto paralara karşı net bir yasaklayıcı tavır almasından sonra ABD’nin kripto paralara karşı olumlu yönde harekete geçmesi, birçok uzmanın beklediği bir hamleydi. Şimdi piyasada görülen bu olası ETF hareketliliğinin nedeninin de temelde bu olduğu düşünülüyor. Analistler, olası bir ETF kabulünün resmiyet kazanması durumunda, piyasada büyük bir ralli yaşanacağını iddia ediyor.