• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BTC Madencileri Zarar Ederse Ne Olacak? Analistler Açıklıyor!

BTC Madencileri Zarar Ederse Ne Olacak? Analistler Açıklıyor!

BTC fiyatı, belirli bir süredir önemli direnç düzeylerini aşmak ve yüksek fiyat seviyelerine çıkmak için çaba sarf ediyor. Ancak, kripto para piyasanın üstünde olan durgunluk, BTC’nin bu çabalarını boşa çıkaracakmış gibi görünüyor. Diğer yandan analistler ise düşüş bile görme ihtimalinin varlığından söz ediyorlar.

BTC fiyatının gerilemesi ardından gündeme gelen en olumsuz sonuçlarından biri de daha önce 2018 Aralık’ta meydana gelen değer kayıplarına sebep olan madenci kapitülasyonu olarak görülüyor. Diğer bir ifade ile Bitcoin bozdurmaları olumsuz sonuç olarak değerlendiriliyor. Madenciliğin kapitülasyonu, BTC piyasasında, madencilikten kar elde edilemeyen durumlarda ortaya çıkıyor. Madencilikten gelen kazançlar düştükçe, madenciler doğal olarak Bitcoin varlıklarını satma yönüne gidiyorlar. Bu satış kararları ile kötüleşen piyasa duyarlılığına bir cevap vermiş oluyorlar.

Madenciler Satışa Giderse Ne Olur?

bitcoin satis

BTC cephesinde yaşanan gelişmeler ele alındığında, eğer madenciler ellerinde yer alan kazançları çıkarmaya başlarlarsa, kripto para piyasasında etkili ve büyük bir satış hareketi tetiklenmiş olacak. Analistler, bu tercihler ile oluşabilecek baskının, Bitcoin gibi büyük kripto para birimleri için momentumları korumak adına zor bir ortam yaratabileceğini ifade ediyorlar.

Madenci Şirketler Uzun Vadeli Sözleşmeye Yöneldiler!

Büyük madencilik merkezleri ve firmaları, elektrik sağlayıcılarla uzun süreli kontraktlar yapma yoluna gidiyorlar. Bu yüzden, kısa vadeli değer kayıpları altında kapitüle olma olasılıkları düşük görülüyor. Diğer yandan, uzun vadede piyasa istikrarsızlıkları ile başa çıkabilmek amacıyla daha fazla sermayeleri olduğu da biliniyor.

Büyükler yanındaki daha küçük madencilik firmaları arasında ise kısa süre içinde teslim olma, işlemleri bırakma olasılığı yüksek görülüyor. Uzmanlara göre, peş peşe kapanan madencilik şirketleri, BTC ağının hash oranını sıfıra yaklaştıran bir yok oluş sarmalının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Andreas Antonpoulos Konuya Değindi!

Tahvil ve kripto para birimi araştırmacısı Andreas Antonpoulos konu hakkında açıklama gerçekleştirdi. Andreas Antonpoulos’a göre ise Bitcoin ağının hash oranında bir yok oluş spirali oluşturma olasılığı düşük. Diğer bir ifade ile ani düşüş olma olasılığı düşük. Ona göre, madenciler uzun vadeli bir perspektiften bakarak, buna uygun bir strateji ile çalışıyorlar. Ancak, Bitcoin madencileri zarara girmeye başlarsa fiyatlarda anlık düşüşlerin meydana gelebileceğini de sözlerine ekliyor.

BTC 30 Bin Bandına İnebilir!

bitcoin satis

Analistlerin açıklamalarına göre, Bitcoin içinde bulunduğumuz yedi günlük sürede 35 bin doların üstünde zor tutunmaya başladı. Eğer gerekli alım baskısı piyasaya yansımazsa, parite 30 bin bandına gerileyebilir. 31 Mayıs 2021’de saatler 10:18’i gösterdiğinde BTC fiyatı 35,350 dolarlık fiyat ile %0.70 değer kaybı içinde.