• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BTC Karşıtı CEO’ya, Eski İstihbaratçıdan Yanıt Geldi

bitcoin nedir

Kripto para piyasalarında hareketli dönemler yaşanmaya devam ederken, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) üzerinden çeşitli konularda tartışmalar da gündeme gelmeye devam ediyor. Dönemsel olarak daha belirgin hale gelen bu tartışmalar, Bitcoin’in düşüş dönemlerinde daha çok aşağı yönlü tahminlerle gündeme geliyor. Tam tersi durumlarda, yani Bitcoin’in yükseliş dönemlerinde ise bu gibi tartışmalarda daha çok BTC’nin olumlu yönleri sıkça gündeme geliyor. Şimdilerde BTC yukarı yönlü sinyaller vererek konsolidasyon yaşıyor. Bununla birlikte çift yönlü tartışmalar da gündeme gelmeye devam ediyor. Bu konuda, genellikle BTC eleştirileriyle gündeme gelen JPMorgan CEO’su Jamie Dimon bir kez daha hedefine Bitcoin’i koyunca bu kez ona yanıt, bilgisayar uzmanı ve eski istihbaratçı Edward Snowden’dan geldi.

JPMorgan CEO’sunun Açıklamaları

kripto para piyasasi

Daha önce de birçok kez Bitcoin’i eleştirmiş olan, ABD’nin en büyük bankalarından JPMorgan’ın CEO’su Jamie Dimon, bir kez daha hedefine Bitcoin’i aldı. Dimon, Uluslararası Finans Enstitüsü Yıllık Üyelik toplantısında bir kez daha Bitcoin’i eleştirdi ve onun değersiz bir varlık olduğunu savundu. Dimon açıklamasında “Ben Bitcoin’in değersiz olduğunu düşünüyorum” dedi ve bir diğer yandan da Bitcoin’in sınırlı arzıyla ilgili fikirlerini dile getirdi. Dimon söz konusu açıklamasında ise “Gruba başka bir konuda meydan okuyorum. Bitcoin’in 21 milyon sınırının olduğunu nereden biliyorsunuz? Hepiniz algoritmaları okudunuz mu? Hepiniz buna inanıyor musunuz? Bilmiyorum, ben her zaman bu tür şeylere şüpheyle baktım” sözlerini dile getirdi.

Edward Snowden’dan Dimon’a Yanıt Geldi

Öte yandan Dimon, JPMorgan’ın BTC işlemlerine izin vermesine yönelik bir soru gelmesi üzerine de “Sigara içilmemesi gerektiğini de düşünüyorum ama müşterilerimizin hepsi yetişkin insanlar” yanıtını verdi. Bir kez daha BTC eleştirileriyle gündeme gelen Dimon’a yanıt, Edward Snowden’dan geldi. Jamie Dimon’un söz konusu açıklamalarına karşılık Twitter üzerinden bir yanıt veren Snowden, Dimon’un “Bence Bitcoin değersiz” ifadelerinin olduğu paylaşımı alıntıladı ve “Ok boomer” yanıtını verdi. Snowden buradaki ifadesinde “boomer” kalıbıyla aslında Dimon’a “eski kafalı” şeklinde bir göndermede bulundu. Edward Dimon’un paylaşımı kripto para toplulukları tarafından büyük bir ilgi ile karşılaştı. Ancak Jamie Dimon’dan, Snowden’ın bu yanıtına karşılık henüz bir açıklama gelmedi.

Bu Dimon’un İlk BTC Eleştirisi Değil

el koyulan kripto paralar

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon ilk kez Bitcoin’i eleştirmiyor. Deneyimli ve ünlü CEO daha önce de birçok kez Bitcoin’i hedef alan açıklamalarda bulunmuştu. Örneğin geçtiğimiz hafta Dimon, yine benzer şekilde Bitcoin’in değersiz bir varlık olduğunu dile getirmişti. Bir diğer yandan Dimon, geçmişte Bitcoin için “Korkunç bir değer deposu” tanımını kullanmıştı. Ancak Jamie Dimon’un BTC için kullandığı bu tanımlamadan sonra Bitcoin %7.000’den daha fazla değer artışı yaşadı. Bu muazzam büyüme karşısında da Dimon’un fikirlerini değiştirmediği görülüyor. Bu nedenle de Snowden, Dimon’a “eski kafalı” göndermesi ile bir atıfta bulundu.