• BITCOIN/TL
  2163617,471
  % 0,43
 • ETHEREUM/TL
  116371
  % 3,90
 • RIPPLE/TL
  16.12
  % 4,56
 • BITCOIN CASH/TL
  14077.76,132
  % 3,41
 • LITECOIN/TL
  2591.28
  % 2,37
 • COSMOS HUB/TL
  233.08
  % 0,85
 • CARDANO/TL
  13.52
  % 1,84
 • TETHER/TL
  32.72
  % -0,13

BTC Göz Dolduruyor! Binance Haberi Bile Onu Durduramadı

BTC Göz Dolduruyor! Binance Haberi Bile Onu Durduramadı

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 16 Aralık 2020’de 20 bin doların üzerine çıktı. Bitcoin, bu seviyeye son olarak 16 Aralık 2017’de çıkmış ve ardından 3 yıl boyunca piyasaları ayılara teslim etmişti. 3 yıllık durgunluğun ardından yine aynı gün 20 bin dolar barajına ulaşan BTC, bu kez bu seviyeyi yıktı geçti ve çok ciddi bir ralli başlattı. Bu ralli, BTC’nin yeni ATH’ler görmesini sağlarken, diğer yandan kripto para piyasasının da genel anlamda yükselişe geçmesini sağladı. Bu yukarı yönlü hareketliliklerde BTC rekor kırdıkça birçok altcoin de rekor kırdı, rekorlarla gelen yükselişlerle birlikte sektörün genel anlamda piyasa değeri de 1,6 trilyon doların üzerine kadar çıktı. Ardından Mayıs ayında durulan kripto para piyasalarında, yine BTC öncülüğünde yukarı yönlü toparlanma hareketlilikleri başladı.

BTC Bir Kez Daha 47 Bin Doların Üzerine Çıkmayı Başardı

bitcoin nedir

Mayıs ayında gelen sert çöküş sonrası durulan BTC, Temmuz sonlarında yeniden yukarı tırmanışa geçti ve uzun süredir hasret kaldığı 40 bin dolar seviyesini test etmeye başladı. Ardından bu seviyeyi aşan ve 45 bin dolarda mücadele veren BTC, bu seviyeyi de aşarak 47 bin dolar üzerine çıkmayı başardı. 48 bin dolarda mücadele verirken geri çekilmeyle karşılaşan BTC her ne kadar 45 bin desteğini kaybetmiş olsa da bu kayıp uzun soluklu olmadı. Ardından tekrar bu mücadeleyi kazanmayı başaran BTC 20 Ağustos tarihinde bir kez daha boğaların desteğiyle kendisini 47 bin doların üstüne atmayı başardı.

Binance Haberi BTC’yi Durduramadı

20 Ağustos tarihinde, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, tüm yeni müşterilerine, tüm hizmetlerinde KYC (müşterini tanı) prosedürü getireleceğini, her kullanıcının kimliğini doğrulaması gerekeceğini açıkladı. Bu durum, kripto para borsalarında birçok topluluk tarafından olumsuz karşılandı. Ancak borsa bu adımı, 2 aydır regülatörler tarafından köşeye sıkıştırıldığı için atmak zorunda kaldı. Olumsuz karşılanan bu adımla birlikte BTC’nin ve altcoin piyasasının aşağı yönlü ivmelenme ile tepki vereceği tahmin edilse de tam tersi oldu ve BTC 47 bin doların üzerine çıktı.

Rekt Capital: “BTC Testİçin Küçük Bir Düşüş Yaşayabilir”

btc piyasasi

BTC’nin yükselişinin arkasında bu kez Wells Fargo’nun BTC fonu haberinin etkili olduğu düşünülüyor. Haberin ardından 24 saatlik süreçte BTC %5 oranında değer kazandı. Tekrar 47 bin dolar üzerine çıkan BTC için popüler analist Rekt Capital, izlenmesi gereken önemli destek seviyelerinin 44 bin dolar ile 46 bin 500 dolar arasında kalan fiyat bölgesi olduğunu ifade etti. Bununla ilgili olarak bir de teknik bir grafik paylaşan analist, “BTC başarıyla günlük turuncu bölgenin üzerinde kapandı. Arkasından siyah trend çizgisinde direnç görüldü. BTC fiyatı, turuncu alanın tepesinin destek olarak yeniden test etmek için küçük bir düşüş yaşayabilir” sözlerini dile getirdi.