• BITCOIN/TL
  1896864,404
  % 0,44
 • ETHEREUM/TL
  103371
  % 1,82
 • RIPPLE/TL
  14.72
  % 3,83
 • BITCOIN CASH/TL
  11751.06,131
  % 6,68
 • LITECOIN/TL
  2255.93
  % 3,43
 • COSMOS HUB/TL
  199.37
  % 1,48
 • CARDANO/TL
  13.19
  % 5,33
 • TETHER/TL
  32.82
  % -0,04

BTC Geri Yükselir Mi? Analistler Ne Diyor?

BTC Geri Yükselir Mi? Analistler Ne Diyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 7 Eylül tarihinde çok ciddi değer kayıplarıyla karşılaştı. El Salvador’da Bitcoin yasasının resmen yürürlüğe girmesinden saatler sonra BTC, TSİ akşam saatlerinde çok ciddi kayıplar yaşadı. Bu süreçte Bitcoin, 52 bin dolar seviyesinden başladığı düşüşlerde yaklaşık 10 bin dolarlık kayıpla 42 bin dolar seviyesine kadar geriledi. BTC’deki bu sert düşüş, haliyle altcoin piyasasını da benzer şekilde etkiledi. Ardından her ne kadar bir toparlanma ile BTC 46 bin dolar seviyesine doğru yeniden yükselmiş olsa da bu düşüşün etkileri piyasada net şekilde görüldü. Ancak birçok analist, bu düşüşlerin geçici olduğunu düşünüyor. Bu yönde benzer fikirlere sahip olan Kraken Avustralya CEO’su Jonathan Miller da bu düşüş hareketliliğini yorumladı.

BTC Kısa Süre İçinde Binlerce Dolar Değer Kaybetti

bitcoin fiyatlari

Bitcoin fiyatında sert bir geri çekilme yaşanmadan önce ABD’li Senatör Elizabeth Warren, Twitter üzerinden bir paylaşımda bulundu. Warren paylaşımında, son sayısında “Bitcoin madenciliğinin çevreye verdiği zarar” başlığını inceleyen NY Times’ın ilgili bölümünü paylaştı ve benzer şekilde fikirlerini dile getirdi. Warren, kripto para madenciliğinin durdurulmaması durumunda “gezegenin yok olacağını” iddia etti. Kripto para madenciliğine karşı durdurma çağrısında bulunan Warren’ın söz konusu paylaşımından birkaç saat sonra BTC sert değer kayıpları yaşadı. Bunun, El Salvador’da BTC yasasının yürürlüğe girdiği gün gerçekleşmiş olması ise piyasalarda “bilinçli paylaşım” şüpheleri uyandırdı. Ancak Kraken Avustralya CEO’su Miller, bu düşüşün sebeplerini farklı etkenlerle ilişkilendiriyor.

Kraken Avustralya CEO’sunun Açıklamaları ve Görüşleri

Miller’a göre BTC fiyatındaki ani ve sert düşüşün arkasında, piyasadaki aşırı ısınma ve son dönemlerde patlayan NFT (non fungible token) çılgınlığı yer alıyor. Miller, öte yandan bu sert düşüşleri bir “fiyat düzeltmesi” olarak görüyor. Yani Miller’a göre BTC ile birlikte genel tabloda kripto para sektörü yeniden toparlanacak. Bu nedenle de Miller, söz konusu değer kayıplarının endişe oluşturacak bir ortama dönüşmediğini ifade etti. Miller ayrıca, El Salvador’da BTC yasasının kabul edilmesiyle birlikte çoğu yatırımcının satış pozisyonuna geçtiğini düşündüğünü ifade etti. Konuya ilişkin olarak Kraken Avustralya CEO’su şu ifadelere yer verdi.

“El Salvador gelişmesinin zamanlaması, görmezden gelebileceğimiz bir şey değil. Bu hamle, Bitcoin’in benimsenme hikayesi açısından oldukça kritik bir dönüm noktasıdır.”

Bitcoin Fiyatı Güncel Durum ve Analist Yorumları

btc al sat

Bitcoin, 7 Eylül’de 42 bin dolar seviyesine kadar geriledikten sonra toparlanmalar göstererek tekrar 46 bin dolar seviyelerine doğru hareket etti. Yazım sırasında ise BTC 46 bin 494 dolar seviyesinde işlem görüyor. 7 Eylül’de dakikalar içinde 10 bin dolara yakın değer kaybeden BTC için analistler, 47 bin dolar seviyesinin Ağustos sonlarında olduğu gibi yine güçlü bir direnç oluşturduğunu ifade ediyor. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Coinbase borsasına dava açacağı iddiaları, analistlere göre bu direncin aşılmasını yavaşlatabilir.