• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BTC Fiyatlarında Dalgalanma Sürüyor! Son Durum Ne?

BTC Fiyatlarında Dalgalanma Sürüyor! Son Durum Ne?

El Salvador’un Bitcoin’i yasal olarak tanımlaması ve ödeme aracı olarak kabul etmesi ardından 37.500 dolar seviyesini dün aşan BTC, bugün fiyat oynaklığını öne aldı. Dün, IMF ve Yellen tarafından gelen açıklamalar ardından 37 bin dolara gerileme yaptı.

Yellen, ABD Temsilciler Meclisi Bütçe alt komisyonunda yaptığı konuşmada, kripto paraların terör örgütü finansmanında kullanılabileceğini belirtti. Bunu önlemek için düzenlemelerin gerektiğinden söz etti. El Salvador tarafından gelen olumlu gelişmeler ardından bu yorumun gündeme yansıması ile Bitcoin fiyatında geri çekilme oldu.

IMF Bitcoin Açıklaması Yaptı!

bitcoin nedir

Salvador kararının hemen ardından IMF tarafından bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada, kripto parayı yasal para olarak kullanmanın belirli yasal zorlukları da ortaya çıkarabileceği ifade edildi. IMF, Bitcoin’in yasal para olarak kabul edilmesi durumunun, bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunları gündeme taşıyabileceğini açıklayıp, süreci yakından takip edeceklerini belirtti.

BTC, Volkan Enerjisiyle Üretilecek!

El Salvador Başkanı Nayib Buke ise Bitcoin yatırımcılarından gelir vergisi de almayacaklarını ifade etti. Diğer yandan Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin madenciliğinin çok enerji harcadığını açıklamasına bağlı olarak, ülkede Bitcoin üretiminin volkanlardan elde edilecek enerji ile yapılacağını duyurdu. Bu gelişmeler ardından değerlenen Bitcoin, IMF açıklamaları ardından bir nebze değer kaybetti.

Bitcoin Değer Kazandı!

11 Haziranda saatler 11:07’yi gösterirken ise Bitcoin %1.22 oranında değer kazanımını kayda aldı. Fiyatını ise 37.278 dolar seviyesine çıkardı. Bundan dakikalar önce değer kaybı içinde yer alan Bitcoin, sabah saatlerinden buyana pek çok kez dalgalı fiyatları tabloya taşıdı. Analistler bugün yakın takibi gerektiren Bitcoin’in 37.500 dolar seviyesini aşması halinde yükseliş yönünde güç kazanabileceğini açıklıyorlar.

Son 24 Saatlik Bitcoin Harketleri

bitcoin nedir

Bitcoin son 24 saatlik süre bazında en yüksek 38.334 dolar seviyesinden işlem gördü. Son 24 saatlik sürede Bitcoin için tabloya gelen en düşük fiyat değeri ise 35.847 dolar oldu. Bitcoin’in toplam piyasadaki işlem hacmi piyasa işlem hacminin %13.36 kısmına eş değer. Piyasa hakimiyeti %43,77 olan Bitcoin, piyasa sıralamasındaki liderliğini koruyor. Bitcoin dün en yüksek seviyesinde 37.389 dolarlık fiyatı tabloya aldı. BTC için dün kayda geçen en düşük fiyat ise 36.702 dolar oldu.

Dün Bitcoin fiyatların yaşanan toplam değişim %1.84 oranındaydı ve düşüş yönündeydi. Bu gün ise sabah saatlerinde aşağı yönlü bir düzeltme yapıp ardından yükseliş yönüne adım attı. Son olarak %0.97 oranında değerlenmeyi tabloya alırken, ETH kripto para birimi düşüşü yanında yükselişi ile adından söz ettirdi.