• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BTC, Fed Kararı Öncesi Dalgalı Seyirde

BTC, Fed Kararı Öncesi Dalgalı Seyirde

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son dönemlerde sert dalgalanmalar yaşadı. Kasım ayı genelinde düşüş eğiliminde hareket eden Bitcoin, Aralık ayına da düşüş eğiliminde giriş yaptı. Ancak Bitcoin zaman zaman toparlanma hareketleri de sergiledi ve bu durum düşüş hareketlerinde olduğu gibi, altcoin piyasasını da benzer şekilde etkiledi. Ancak kripto para piyasalarında genel tabloda bu yükselişler çok kısa sürdü ve piyasa geneli volatil hareketler ile durgun seyrini korudu. Bitcoin, yeni güne de volatil hareketlerini koruyarak giriş yaptı. Güne 46 bin dolar seviyesinde başlayan BTC, daha sonra 48 bin 700 dolar seviyesini görse de daha sonra tekrar 48 bin 100 dolar seviyesini gördü. Bitcoin’deki dalgalanmalar piyasaları da benzer şekilde etkiledi.

Kripto Para Piyasası Fed Kararına Odaklandı

dunya bankasi nedir

Kripto para piyasaları ve özellikle de Bitcoin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 15 Aralık tarihinde açıklayacağı faiz kararına odaklandı. Fed’in açıklayacağı kararın enflasyona karşı müdahale etme yönünde olması durumunda Bitcoin’in değer kaybı yaşayacağı ve Fed’in kararında enflasyon ile mücadelenin ertelenmesi durumunda da Bitcoin’in değer artışları yaşayabileceği tahminleri gündeme gelmeye devam ediyor.

Bitcoin’de Son Durum

Bitcoin 69 bin dolar seviyesinde ATH belirledikten sonra peş peşe değer kayıpları ile 42 bin dolar bölgesine kadar indi. Her ne kadar burada kısa süre kalmış olsa da BTC düşüş eğiliminden tam anlamıyla çıkamadı ve bu süreçte 50 bin dolar seviyesine gerçekleştirdiği testlerde başarısız oldu. Direnç seviyelerini aşamayan Bitcoin, 48 bin dolar bölgesinde Fed kararını beklemeye başladı. Gelen değer kayıpları sonrasında 46 bin dolar seviyesine kadar gerileyen BTC, 14 Aralık günü geç saatlerde yukarı yönlü kazandığı ivme ile 48 bin doların hemen üzerinde işlem görmeye başladı.

Ethereum’da Son Durum

bitcoin ve ethereum piyasa

Son dönemlerde Bitcoin’e paralel fiyat hareketleri sergileyerek 4 bin dolar seviyesinin altına sarkan Ethereum (ETH) da bu süreçte ciddi değer kayıpları ile karşılaştı. Ethereum da 14 Aralık günü geç saatlerde gelen değer kazançları sonrasında 3 bin 850 dolar seviyesine kadar uzandı. Daha sonra Bitcoin’de görülen dalgalanmaya bu kez paralel tepki vermeyen ETH, yeni güne de bu seviyede giriş yaptı.