• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BTC, ETH ve XRP’de Son Durum Ne?

bitcoin piyasasinda son durum

Kripto para piyasaları güçlü girişlerle başladığı Eylül ayında, sert düşüşler sonrası dalgalı seyirlerle ilerlemeye devam ediyor. Piyasada düşüş eğilimi görülmeye devam ederken, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), lider altcoin Ethereum (ETH) ve Ripple’da (XRP) düşüşlerin hız kesmeye başladığı görülüyor. Geçtiğimiz hafta Bitcoin, 7 Eylül tarihinde gelen düşüşlerin izlerini silmeye başlamış ve 48 bin doları test etmişti. Hafta arasında gelen yükseliş sonrası yeni haftaya da sert düşüşlerle başlayan BTC, benzer şekilde altcoin piyasasının da düşüşler yaşamasına önayak oldu. Ardından dengelenen BTC ile birlikte neredeyse tüm altcoinlerin de denge bulmaya başladığı görülüyor. Ancak yine de piyasalarda kırmızı tabloların hakimiyeti fark ediliyor.

BTC 46 Gün Sonra Desteğini Kaybetti

bitcoin guncel durumu

Lider kripto para birimi Bitcoin, Mayıs ayında gelen çöküşler sonrasında 42 bin doların üzerine kendisini attı ve 46 gün boyunca 42 bin dolar seviyesinin üzerinde kalmayı başardı. Ancak 46 günün sonunda, 21 Eylül tarihinde BTC 39 bin 570 dolar seviyesine kadar gerileyerek bu önemli destek noktasını bir süreliğine de olsa kaybetti. 6 Ağustos tarihinden bu yana yükseliş ivmesi yakalamaya çalışan BTC, elde ettiği toparlanmaları 42 bin dolar seviyesinin altına sarkarak kaybetti. BTC’deki düşüş, altcoin piyasasını da etkiledi.

Bitcoin (BTC)

Yazım sırasında BTC 42 bin 329 dolar seviyesinde işlem görüyor. Analistler, BTC’nin 42 bin dolar seviyesini tekrar destek bölgesi haline getirmek için mücadele verdiğini ifade ediyor. Analistler, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’den beklendiği gibi sert açıklamaların gelmemiş olmasının ve Evergrande olayında yaşanan paniğin yatışmış olmasının, BTC için olumlu gelişmeler olduğunu ifade ediyor. BTC fiyatı ve haliyle kripto para piyasalarının genel durumu için, şimdi gözler ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısından çıkacak olan kararlara çevrildi. Bu toplantıdan da kripto paralar aleyhine bir sonuç çıkmaması durumunda, analistler toparlanmaların hızlanabileceğini ifade ediyor.

Ethereum (ETH)

Bitcoin’de görülen düşüş hareketlilikleri ile birlikte, altcoinler piyasasında ilk parelel yönlü tepkiyi veren de yine Ethereum oldu. Ethereum’un Bitcoin’e paralel olarak değer kayıpları yaşadığı süreçte, XRP de Ethereum’a paralel olarak değer kayıpları yaşadı. Bu süreçte Ethereum, son 24 saatlik dilimde %3,43 oranında değer kaybetti. Yazım sırasında ise ETH 2 bin 931 dolar seviyesinde işlem görüyor. Analistler, BTC için takip edilen 42 bin dolar seviyesinin, ETH’de 3 bin dolar seviyesi olarak takip edilebileceğini ifade ediyor.

Ripple (XRP)

xrp coin yatirim

Ethereum’a paralel değer kayıpları yaşayan ve 1 dolar seviyesindeki en önemli desteğini kaybeden XRP ise yazım sırasında 0,9375 dolar seviyesinde işlem görüyor. BTC ve ETH’deki değer kayıplarının yaşandığı süreçte, son 24 saatlik dilimde XRP ise %1 oranında bir değer kaybı yaşadı. Analistler, XRP’deki fiyat hareketlilikleri için ETH’nin takip edilebileceğini ifade ediyor.