• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

BTC Çakıldı, El Salvador Fırsat Yakaladı

bitcoin yukseliyor mu

Orta Amerika ülkesi El Salvador, dünyada bir kripto para birimini (Bitcoin) yasal para birimi ilan eden ilk ülke oldu. El Salvador’da bu yasa 9 Haziran’da Kongre’den geçti ve yasa, 7 Eylül tarihinde de resmen yürürlüğe girdi. Her ne kadar yasa gündeme geldiği ilk günden itibaren birçok geleneksel finansal kurum ve kuruluş tarafından eleştirilere maruz kalmış olsa da El Salvador Bitcoin (BTC) adımında geri atmadı ve BTC satın almalarını sürdürdü. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, piyasada geri çekilmeler yaşandığında Bitcoin satın almaları ile ön plana çıkarken, piyasalarda 26 Kasım tarihinde gelen sert düşüşlerde de Bukele, BTC alımlarına devam ettiklerini gösterdi.

El Salvador’da “Dipten BTC Alma” Akımı Devam Ediyor

NFt aciklamasi

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, daha önce de birçok kez fiyat düşüşlerini alım fırsatı olarak değerlendireceklerini dile getirmişti. Bitcoin’in en çok eleştiriye maruz kaldığı konu olan volatiliteyi bir fırsat olarak gören El Salvador, gelen son sert değer kayıpları ile birlikte hazinesine 100 Bitcoin daha ekledi. El Salvador, daha önce yapılan “dip fiyatlı” satın alma işlemlerinden ciddi kazançlar elde etmişti. Bitcoin’den elde edilen bu kazançlar, daha sonra kamu yararı için yatırımlara ayrılmıştı.

Ülkede BTC Kullanıcı Sayısı, Aktif Banka Müşteri Sayısını Geçti

Bitcoin fiyatındaki aşağı yönlü salınımı bir fırsat olarak değerlendirdiklerini yineleyen Nayib Bukele, gelen düşüşler ile birlikte bir kez daha BTC satın aldıklarını Twitter üzerinden müjdeli bir haber olarak duyurdu. Hazinesine 100 Bitcoin daha ekleyen El Salvador’da vatandaşların bankacılık sistemine katılımı oldukça düşük seviyelerde. Ancak Bitcoin’in ülkede yasal para birimi olarak tanımlanmasından sonra Bitcoin kullanıcı sayısı, aktif banka müşterisi sayısını geride bıraktı. Ülkede “Chivo” isimli yerel Bitcoin cüzdanı büyük bir talep gördü ve vatandaşlar BTC kullanmaya devam ediyor.

El Salvador BTC Adımında Çok Kararlı

altcoinler haftaya nasil basladi

Her ne kadar El Salvador çeşitli ülkelerden, IMF ve Dünya Bankası gibi finansal kuruluşlardan eleştiriler alsa da Bitcoin adımında kararlı davranmaya devam ediyor. Devlet Başkanı Bukele, her fırsatta Bitcoin yolculuğuna devam edeceklerini dile getiriyor. Yapılan satın alma işlemleri de bu adımın sürekli hale geleceğinin bir işareti olarak değerlendiriliyor.