• BITCOIN/TL
  2167834,413
  % -0,03
 • ETHEREUM/TL
  116392
  % -0,21
 • RIPPLE/TL
  15.95
  % -0,20
 • BITCOIN CASH/TL
  13733.72,341
  % -2,68
 • LITECOIN/TL
  2545.75
  % -2,10
 • COSMOS HUB/TL
  232.99
  % -0,35
 • CARDANO/TL
  13.41
  % -0,76
 • TETHER/TL
  32.72
  % 0,01

BTC Balinası 1 Günde 700 Milyon Dolarlık BTC Transfer Etti!

BTC Balinası 1 Günde 700 Milyon Dolarlık BTC Transfer Etti!

Kripto para piyasaları Ağustos ayını oldukça verimli bir şekilde geçiriyor. Son bir aylık süreçte, başta lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) olmak üzere neredeyse tüm piyasa toparlanma işaretleri gösterdi. Bitcoin 21 Temmuz’dan itibaren kademeli olarak toparlandı ve sonunda 23 Ağustos tarihinde, haftalar sonra ilk kez 50 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. BTC’deki bu yükseliş, haliyle altcoin piyasasına da yansıdı.

BTC’nin yükselişlerine ilk ve en yakından paralel tepkiyi yine beklendiği gibi Ethereum (ETH) verdi. ETH de BTC ile birlikte yükselerek, uzun zamandır yaklaşamadığı 3 bin 300 dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Gelen yükseliş hareketlilikleri, birçok analist tarafından geleceğe yönelik daha büyük bir rallinin işaretleri olarak yorumlanıyor. Analistler, bu olası ralli için balina hareketlerini inceliyor.

Piyasa Dinamikleri Nasıl Yorumlanıyor?

Bullish borsasi

Kripto para piyasalarında, piyasanın geleceğine yönelik tahminlerde ve öngörülerde bulunmak için analistler ve uzmanlar belli verilere odaklanır. Kripto para borsalarına gönderilen ve borsalardan çekilen kripto para ve sermaye miktarları, balina hesapların yatırım ya da çekme işlemleri, sabit coinlerin piyasadaki arzı ya da borsalardaki miktarları gibi birçok veri, piyasanın gelecekte, en azından yakın ya da orta vadeli gelecekte hangi yöne doğru hareket edeceğine ilişkin ipuçları verebiliyor. Buradan yola çıkan analistler de piyasayı yorumlayabiliyor.

Balina İşlemleri Ne Anlamlara Geliyor?

Piyasanın en önemli dinamiklerinden birini oluşturan balina hareketlilikleri ise genelde iki farklı şekilde yorumlanıyor. Balina hesaplarının büyüklüğüne göre değişebilen bu yorumlarda, genellikle balinaların borsalardan kripto para çekmesi ve bu söz konusu varlığı biriktirmeye başlaması, analistlerce genelde yükseliş sinyali olarak yorumlanıyor. Zira borsalardan yüklü miktarda varlık çekilmesi, o varlığa arz şoku yaşatabilir ve varlık kısa sürelerde satın alma baskısıyla karşılaşabilir. Öte yandan balinalar, bu işlemi yükseliş bekledikleri için de yapıyor olabilir.

Huobi Borsasına Yüklü Miktarda BTC Gönderildi

Öte yandan tam tersi durumda, yani balinaların borsalara yüklü miktarlarda varlık transfer etmesi de söz konusu varlık adına düşüş sinyalleri olarak yorumlanabiliyor. Bu kapsamda ortaya çıkan son verilerde, bazı balinaların Huobi borsasına yüklü miktarlarda Bitcoin gönderdiği görüldü. Verileri paylaşan Chain.info, balinaların 23 Ağustos tarihinde binlerce BTC’yi borsaya transfer ettiğini duyurdu.

Balina Gün İçinde Al-Sat Yapıyor

toplu coin alimi

Chain.info verilerine göre 23 Ağustos tarihinde Huobi’ye 15 bin adet BTC transfer edildi. Bu işlemler gerçekleştiğinde işlemin değeri 700 milyon dolar seviyesindeydi. Bu transfer işlemi, analistler tarafından özel yatırımcıların varlıklarını satma planı olduğu şeklinde yorumlanıyor. Öte yandan transfer işlemi gerçekleştiren cüzdan, daha önce de borsanın aynı gün gerçekleşen transferinde 15 bin BTC almıştı. Yani paylaşılan verilere göre bu balina, borsadan elde ettiği varlıkları aynı gün içinde satarak kazanç elde etmeye çalışıyor ve bu varlıkları HODL olarak kullanmıyor.

HODL ise bir yatırımcının, elinde bulundurduğu varlığı satmaması, o varlığın belli bir fiyat seviyesine kadar elinde tutması işlemine verilen isim. Uzun vadeli yatırımcılar genellikle HODL fonuna sahip olur.