• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin’den Altını Geride Bırakan Hamle! Yeni Güvenli Liman Oldu

altcoinler haftaya nasil basladi

Piyasalarda en güvenilir ve geleneksel yatırım aracı olarak kabul edilen altına yepyeni bir alternatif geldiği yorumları yapılmaya başladı. Özellikle yükselen enflasyon rakamlarının ardından ABD piyasalarında yatırımcıların her zaman olduğu gibi enflasyon karşısında altına değil bu kez Bitcoin’e yöneldikleri bildirildi. Öte yandan uluslararası finans kuruluşları tarafından Bitcoin’i destekleyen raporların ve analizlerin gelmesinin ardından yatırımcıların ilgisi kripto para piyasalarını hareketlendirmeye başladı.

Mayıs ayından itibaren ABD’de enflasyon rakamlarının yüzde 5 üzerinde seyretmesine rağmen altında beklenen yükselişin yaşanmaması yeni enstrümanların değer kazandığı yorumlarını ortaya çıkardı.

Bitcoin Altına Alternatif Mi Oluyor?

btc rekor

2020 yılı Ekim ayından itibaren Bitcoin, ABD’de enflasyon karşısında beklentilerin üzerinde bir tepki verdi. Geleneksel yatırım aracı olarak tercih edilen altına göre çok daha avantajlı bir konumda kalması altının yerine Bitcoin’in yeni bir sığınak olup olmadığı tartışmaları piyasaların ilgisini çekmiş durumda. Söz konusu dönemde Bitcoin ciddi bir değer kazandı.

Uzmanlar tarafından yapılan yorumlar ise sadece enflasyon karşısında Bitcoin’in hedge için değil aynı zamanda altın içinde birbirlerine hedge için tercih edilebileceklerinin altı çizildi.

ABD Piyasalarında Kripto Paraya İlgi Artacak

Uluslararası finans kuruluşları tarafından dijital paraların geleceği hakkında olumlu yorumların gelmesi Bitcoin’de olduğu gibi kripto piyasalarında olumlu karşılandı. Özellikle JP Morgan’dan gelen son rapor gelecek dönem için yüzde 15 dolaylarında bir dijital varlıklarda artış yaşanacağına dair.

Öte yandan 2021 yılında ABD enflasyonunun mayıs ayından günümüze kadar yüzde 5 üzerinde kalmasının BTC’nin 30 bin dolardan, 60 bin dolar seviyelerine hızlı yükselişinde etkili olduğu ifade ediliyor. ABD’li yatırımcıların ise enflasyon karşısında artık Bitcoin’i de altın gibi güvenli liman olarak görmeye başladıkları ifade ediliyor.

FED Kararı Sonrası Bitcoin Sakin Kaldı

altcoin rekor

ABD Merkez Bankası FED’in geçtiğimiz gün varlık alımlarında azaltmaya gideceği ve faizleri sabit yüzde 0 – 0,25 seviyesinde bırakacağını açıklamasının ardından kripto piyasaları sakin kaldı. FED kararından etkilenmeyen BTC 61 bin dolar seviyelerinde hafif aşağı yönlü olarak işlem görmeye devam ediyor.