• BITCOIN/TL
  2141615,400
  % 1,78
 • ETHEREUM/TL
  114187
  % 0,58
 • RIPPLE/TL
  19.23
  % 8,83
 • BITCOIN CASH/TL
  12826.88,154
  % -0,83
 • LITECOIN/TL
  2420.38
  % 1,51
 • COSMOS HUB/TL
  217.46
  % 3,20
 • CARDANO/TL
  14.54
  % 0,45
 • TETHER/TL
  33.07
  % 0,01

Bitcoin’de Rota Neresi, Analistler Ne Düşünüyor?

Bitcoin’de Rota Neresi, Analistler Ne Düşünüyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), bir süredir pozitif bölgedeki hareketliliğini sürdürüyor. Uzun bir süredir birçok analist ve uzman, Bitcoin’in Eylül ayını nispeten durgun geçireceğini ve Ekim ayı itibariyle yükselişlerine başlayacağını ifade etmişti. Şu ana kadar gelinen noktada bu verilerin şimdilik doğru çıktığı görülüyor. Eylül ayında BTC 53 bin dolar seviyesini gördükten sonra gelen geri çekilme ile ayın genelini tamamlamıştı. Ancak Ekim ayına sert yükselişlerle başlayan Bitcoin, yeni günde 58 bin dolar seviyesinin üzerini gördü. Ancak yine de Bitcoin için analistler genel tabloda ikiye bölünmüş durumda. Bir kısım BTC’nin ATH bölgesine yükselebileceğini, bir diğer kesim ise BTC’nin 51 bin dolar bölgesine gerileyebileceğini öngörüyor.

Analistler BTC Hareketliliklerinde İkiye Bölünmüş Durumda

btc yatirimi

Bitcoin’in mevcut fiyat konumu 58 bin dolar olarak ele alındığında, fiyat tahmini konusunda ikiye bölünmüş olan analistlerin aynı oranda yükseliş ya da düşüş beklediği görülüyor. Zira Bitcoin’in 64 bin 890 dolardaki ATH seviyesi ile 51 bin dolar seviyesine olan uzaklıkları eşit mesafede gibi görünüyor. Son 24 saatlik süreçte dalgalı seyreden BTC, her iki görüşteki analist grubuna da kapıları araladığını işaret ediyor.

79 Milyon Long Pozisiyon Likidite Oldu

BTC, hafta içinde yukarı yönlü hareketlilikleriyle 57 bin dolar seviyesi üzerinde işlem gördükten sonra piyasa hakimiyetini de arttırdı. Ancak ardından gelen genel bir düzeltme sonrası BTC yeniden 55 bin dolar bölgesine geriledi. BTC fiyatında gelen bu geri çekilme ile birlikte 79 milyon dolardan fazla long pozisyon likidite oldu. Bu genel geri çekilme birçok yatırımcıyı sarstı ancak BTC yeniden hızlı toparlandı ve tekrar 57 bin dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı.

Bitcoin’den Yükseliş Bekleyenler Daha Fazla

Bitcoin’in dalgalı seyri hem düşüş hem de yükseliş tahminlerini destekliyor gibi görünse de piyasada birçok analist, Bitcoin’in yükseliş ihtimaline daha yakın olduğunu ifade ediyor. Zira daha önce gelen tahminlerde de birçok kez Bitcoin’in son çeyrekte ciddi bir atağa kalkacağı tahminleri gündeme gelmişti. Bu tahminlerde ise özellikle de geçmiş yılların son çeyreklerine ait fiyat verileri ön planda tutulmuştu. Bu nedenle de Bitcoin’den yükseliş bekleyen analist sayısının daha fazla olduğunu söylemek mümkün. Bu olası fiyat hareketlilikleri için analistler, BTC fiyatındaki direnç ve destek bölgelerini değerlendirmeye devam ediyor.

Bitcoin Direnç ve Destek Bölgeleri

btc yatirimi

Yazım sırasında Bitcoin 58 bin 024 dolar seviyesinde işlem görüyor. Analistlere göre bu bölgede Bitcoin’i aşağıda ilk olarak 55 bin dolar bölgesi güçlü bir destek noktası olarak karşılıyor. Öte yandan yukarı yönlü bakıldığında ise analistlere göre Bitcoin’i en güçlü direnç olarak 60 bin dolar bölgesi karşılıyor olsa da birçok analist, BTC’nin kısa vadede 58 bin 700 dolar seviyesinde de bir dirençle karşılaşabileceğini belirtiyor. Analistler, 60 bin dolar direncinin kırılması ihtimalinde ise sonraki durağın 64 bin dolar seviyesi olabileceğini belirtiyor.