• /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %
 • /TL
  %

Bitcoin Yılsonunda Nerede Olacak?

Bitcoin Yılsonunda Nerede Olacak?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) için daha önceden ortaya koyulan fiyat tahminlerinde, birçok analist yılın 4. çeyreği için olumlu senaryolara odaklanıyordu. Bu olumlu senaryoların, Ekim ayı itibariyle nispeten doğru çıktığı görüldü ve Bitcoin, 20 Ekim tarihinde yeni bir ATH belirledi. Ardından çift taraflı dalgalanarak seyrini sürdüren BTC, Kasım ayında yeniden yönünü yukarı çevirdi ve yeni haftada arka arkaya 2 kez ATH seviyelerini yeniledi. 9 Kasım tarihinde gelen 68 bin 493 dolarlık rekor sonrası BTC, 10 Kasım tarihinde 69 bin dolar seviyesine de dokundu. BTC’de gelen yeni rekorlar sonrası, yılın kalan dilimleri için tahminler de gelmeye başladı.

PlanB Yine Haklı Çıkacak Mı?

yatirim coinleri hangileri

Yazım sırasında Bitcoin 64 bin 767 dolar seviyesinde işlem görüyor. 10 Kasım tarihinde BTC, 69 bin dolar seviyesine dokunarak yeni bir ATH belirledi ancak BTC daha fazlasını şimdilik başaramadı. Uzunca bir süredir 60 bin dolar seviyesi üzerinde hareket eden Bitcoin fiyatı, kademeli şekilde Kasım ayı sonu için hedef fiyatını bulmaya çalışıyor. Eğer Kasım ayı sonunda Bitcoin 98 bin dolar seviyesini görmüş olursa, Stok Akış modelini ortaya koyan popüler analist PlanB, üst üste 4 ay fiyat tahminlerinde başarıya ulaşmış olacak.

BTC’de Fiyat Düzeltmesi Görülür Mü?

Yılın son çeyreğinde BTC fiyatı için en büyük katalizör olarak Bitcoin ETF’ine verilen onay ele alınıyor. Öte yandan kurumsallar da Bitcoin’e ilgi duymaya devam ediyor. Ancak analistler BTC fiyatı için olası olumsuz bir etkenin olabileceğini ifade ediyor. Bu yönde fikir bildiren analistler, açgözlülük endeksinin mevcut fiyata göre oldukça düşük olduğunu belirtiyor. Bu da analistlere göre BTC’de %20 civarında bir geri çekilmenin habercisi olabilir.

Bitcoin’i Ne Bekliyor?

btc rekor

Analistler, bu olası olumsuz etkene rağmen Bitcoin’i bekleyen önemli gelişmelerin olduğunu ifade ediyor. Bu gelişmeler arasında ise ilk olarak ABD’nin kripto para regülasyonlarına ve stablecoin’lere karşı sergileyeceği tavır gösteriliyor. Bir diğer önemli olası gelişme ise faiz arttırımlarının takvimi ile ilgili gelebilecek olan açıklamalar. Analistler, bu gelişmelerin seyrine görer Bitcoin’in de çift yönlü olarak yön belirleyebileceğini ifade ediyor.